14.7 C
Pristina
E premte, 14 Maj, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shëndetësi

Falsifikimet e certifikatave të vaksinimit

Falsifikimi i dokumenteve të vaksinimit kundër virusit Corona është shndërruar në një temë preokupimi për autoritetet e sigurisë në Gjermani, por ky problem është...

Manastirliu: Vendi ka dalë nga zona e kuqe, po ecim me shpejtësi drejt objektivit të 1 milion vaksinimeve

Kuvendi është mbledhur në seancë plenare ditën e sotme, teksa rendi i ditës është mjaft i ngjeshur sot për ligjvënësit. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu,...

Fundi i pandemisë: Bota duhet të ndihmojë menjëherë Indinë

Një vit më parë, Shtetet e Bashkuara ishin të pafuqishme gjatë valës së parë të Covid-19. Sot vendi më i prekur është India. Spitalet...

Shqipëria miraton vaksinën Sputnik V, jehonë në mediat ruse

Miratimi dhe fillimi i përdorimit të vaksinës ruse Sputnik V në Shqipëri ka marrë jehonë në mediat vendase.“Fondi Rus i Investimeve Direkte, njofton miratimin...

Drejtori i IHSI-së, Sabri ef. Bajgora, pjesë e kampanjës së UNICEF-it për vaksinimin e fëmijëve kundër sëmundjeve ngjitëse

Drejtori i Institutit për Hulumtime dhe Studime Islame, Sabri ef. Bajgora, mori pjesë në kampanjën globale të UNICEFI-it për vaksinimin e fëmijëve kundër sëmundjeve...

BE: Miliarda për të dalë nga kriza e koronës

BE-ja dëshiron ta ringjallë ekonominë e saj me ndihma prej 750 miliardë eurosh. Projektet pas pandemisë COVID-19 do të përqendrohen tek mjedisi dhe digjitalizimi.Ursula...

Gjatë javës së fundit, numri i të shëruarve nga COVID-19 është më i madh se numri i të infektuarve në Kosovë

Tash e një javë, në Kosovë numri i të shëruarve është shumë më i madh se ai i rasteve të reja me COVID-19, ndërkaq...

A na duhen maska në ambient të hapur?

Skena e famshme në shumë qytete – njerëzit ecin, ngasin biçikleta ose ulen në një park me maska në fytyrë edhe nëse janë larg...

Po vjen edhe një tjetër vaksinë gjermane kundër coronavirusit

Vitin e kaluar ishte një nga “vaksinat premtuese” të para. Dhe pastaj ata thanë se nuk donin vaksinën më të shpejtë, por më të...

Shkencëtari japonez: Agjërimi I Ramazanit parandalon kancerin.

Laureat japoneze Nobel Joshinori Ohsumi tregon se si trupi pastrohet nga qelizat e panevojshme gjatë Ramazanit, shkencëtari japonez Yoshinori Ohsumi ka zbuluar programin e...

Të fundit