-3.1 C
Pristina
Tuesday, February 7, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shëndetësi

Rreziqet nga abuzimi me alkool

Përveç rrezikut të dëmtimit dhe vdekjes si pasojë e aksidenteve dhe dhunës, abuzimi me alkool shkakton problem të tjera fiziologjike dhe psikologjike.Probleme neurologjike – dëmtimi...

Japonia miraton kitin e testit të gjakut që mund të diagnostikojë sëmundjen e Alzheimerit

Ministria e Shëndetësisë, Punës dhe Mirëqenies së Japonisë (MHLW) dha miratimin për testin e gjakut i cili mund të diagnostikojë sëmundjen e Alzheimerit Qeveria e...

Një vaksinë e re në horizont…kundër kancerit

Ç’thuhet nga Moderna dhe Merck, pas suksesit me COVID-in? Laboratorët amerikanë Moderna dhe Merck kanë shpallur rezultatet e para pozitive për vaksinën e tyre kundër...

Infeksionet bakteriale, shkaku i dytë i vdekjeve në botë

Cilat janë pesë bakteriet më kërcënuese në jetën tonë? Infeksionet bakteriale janë shkaku i dytë kryesor i vdekjeve në botë pas sëmundjeve të zemrës, sipas...

OBSH: Kriza tjetër e shëndetit nga Corona

Pasojat shpirtërore dhe mentale të pandemisë Pandemia e COVID-19 ka krijuar një krizë globale të shëndetit mendor, duke nxitur stresin dhe duke dëmtuar shëndetin mendor...

A e dini se punimet për prodhimin e vaksinës në Turqi kanë filluar në kohën e Perandorisë Osmane?

  Në vitin 1721 Leidi Mantagiu, bashkëshortja e ambasadorit të Anglisë në Perandorinë Osmane, në një letër dërguar në vendin e saj bënte të ditur...

Xhemati i xhamisë Mati1 të prirë nga imami i xhamisë hoxhë Fadil Musliu dhuruan gjak vullnetarisht

Prishtinë:19.08.2022Sot pas namazit të xhumasë, xhemati i xhamisë Mati1 të prirë nga imami i xhamisë hoxhë Fadil Musliu dhuruan gjak vullnetarisht.Ekipi i Qendres së...

Vetëdijesimi mbi parandalimin e kancerit të mushkërive – Dr. Visar Xhaferi

Kanceri i mushkërive është shkaktari numër një i vdekjeve nga gjithë kanceret ekzistuese në pothuajse gjithë shtetet e botës. Duhanpirësit kanë riskun më të lartë...

Disa njohuri të domosdoshme që duhet t’i dijmë për tështimen

Çfarë duhet të dini për tështimën(edukata islame)1-Kur të tështijë të mbulojë hundën me duart e tij në mënyrë që lënda që del të mos...

Teshtitja që e ktheu profesorin në musliman

Në një Universitet të Amerikës, në një sallë ku kishte shumë student por në mesin e tyre edhe një Mysliman, ishte duke ligjeruar një...

Të fundit