-3.1 C
Pristina
Tuesday, February 7, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Bota Islame

“Ti je hero,… mirëmëngjesi”: Momenti kur një fëmijë u shpëtua teksa flinte nën rrënoja, pas tërmetit shkatërrues në Turqi

Tërmetet në Turqi kanë shkaktuar vdekje të shumta dhe shkatërrime në disa qytete. Veç këtyre, raportohet se shumë të tjerë mund të jenë nën rrënoja,...

Idlib: “I mbijetuam tërmetit, presion ndaj Asadit dhe rusëve të mos na bombardojnë”

Situata në Sirinë fqinje, aty ku vijon dhe një krizë tjetër prej vitesh Të paktën 810 sirianë u vranë dhe mijëra u plagosën në Idlib,...

Turqi: një central bërthamor në ndërtim mes lëkundjeve sizmike

Projekti turko-rus Akouyu, a rrezikohet nga vala tërmetore? Ndërtimi i termocentralit bërthamor Akouyu në Turqi po shkakton qëndrime kritike në komunitetin botëror, pasi ai ndodhej...

Krejt çfarë dihet deri tani për tërmetin që shkaktoi shumë viktima dhe shkatërrime masive në Turqi dhe Siri

Më shumë se 4,300 njerëz kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë lënduar – sipas të dhënave të deritanishme – pas një tërmeti masiv...

Kosova autorizon dërgimin e FSK-së për ndihmë në Turqisë

“Në pajtim me kompetencat saj kushtetuese, ka nënshkruar autorizimin për dërgimin e trupave të FSK-së në operacion ndërkombëtar humanitar në Türkiye për t’i mbështetur...

Siri, të paktën 574 persona të vdekur dhe mijëra të plagosur nga tërmeti

Qindra persona kanë humbur jetën dhe mijëra të tjerë janë plagosur në rajone të ndryshme të Sirisë si pasojë e tërmetit 7,7 ballë me...

Tërmeti në Turqi zgjati 100 sekonda, thotë sizmologu britanik – paralajmëron se do të vijnë shumë pasgoditje të tjera

Një sizmolog ka paralajmëruar se Turqia dhe Siria mund të përballen me mijëra pasgoditje për javët apo muajt e ardhshëm. Duke folur për Sky News pak para...

Me të gdhirë, aty u pa një shkatërrim i madh: Pamje nga epiqendra e tërmetit me qindra të vdekur në Turqi

Tërmeti me magnitudë 7.7 që ndodhi në Turqi, me epiqendër Kahramanmaraş – Turqi, përveç viktimave të shumta, shkaktoi edhe shkatërrime të mëdha – sidomos...

Shqipëria do nisë ekipin me 38 persona në Turqi, duke përfshirë specialistë të kërkim-shpëtimit, mjekë dhe infermierë

Kreu i Emergjencave Civile në Shqipëri, Haki Çako foli ka thënë sot se një ekip prej 38 personash është bërë gati për të shkuar...

Tërmeti katastrofik në Turqi, Shqipëria me mision shpëtimi

Kthim i një “borxhi” mes dy vendeve kryeministrat miq Edhe Shqipëria do dërgojë ekipe shpëtimi në Turqi, në ndihmë këtij vendi, më i afërt i...

Të fundit