10.7 C
Pristina
Sunday, December 3, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shëndetësi

Shkencëtari musliman që vuri themelet e mjekësisë moderne: Ibn Sina

Kitab el-Shifa (Libri i Shërimit), i shkruar nga Sina, është përshkruar si vepra më gjithëpërfshirëse e shkruar nga një person i vetëm në historinë...

Kanceri: shkencëtarët amerikanë, në prag të një zbulimi historik

U deshën 20 vjet: ilaçi që shkatërron të gjitha llojet e tumoreve të ngurta Shkencëtarët kanë bërë përparim të rëndësishëm në trajtimin e kancerit me...

“Konsumi i madh i alkoolit çon në humbjen e masës muskulore në vitet e pleqërisë”

Shkencëtarët thanë se konsumi i madh i alkoolit, veçanërisht në moshën e mesme dhe të hershme, mund të shkaktojë probleme serioze muskulore Shkencëtarët kanë zbuluar...

OBSH: Emergjenca globale shëndetësore e pandemisë COVID-19 ka përfunduar

Më 30 janar të vitit 2020, pandemia COVID-19 u shpall emergjencë e shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka njoftuar se...

Muaji i Ramazanit mundësi për “të hequr dorë” nga duhani

"Është tejet e dëmshme të çelësh iftarin me cigare. Kur bëhet iftari me cigare, sekretimi i acidit në lukth rritet ndjeshëm, duke shkaktuar shqetësime...

Pesë përfitimet shëndetësore të hurmës

Hurmat rriten në maje të palmave dhe, përderisa ato piqen, lëkura e tyre bëhet kafe dhe rrudhoset pasi gjithnjë e më shumë lagështia largohet...

Pse dhe Hipokrati këshillonte agjerimin?

Nutricionistja turke: pangrënia që rigjeneron organizimin Nutricionistja Isil Erkan tha se agjërimi, i cili përfshin një periudhë mesatare prej 15-16 orë pa ushqim ose ujë,...

DALJA NGA GJENDJA E DËSHPËRIMIT DHE DEPRESIONIT

Kaptina e Kuranit të cilën duhet ta di përmendësh çdo besimtar, ka një mesazh tejet të fuqishëm, një thirrje tejet qetësuese, vepron në mënyrë...

Rreziqet nga abuzimi me alkool

Përveç rrezikut të dëmtimit dhe vdekjes si pasojë e aksidenteve dhe dhunës, abuzimi me alkool shkakton problem të tjera fiziologjike dhe psikologjike.Probleme neurologjike – dëmtimi...

Japonia miraton kitin e testit të gjakut që mund të diagnostikojë sëmundjen e Alzheimerit

Ministria e Shëndetësisë, Punës dhe Mirëqenies së Japonisë (MHLW) dha miratimin për testin e gjakut i cili mund të diagnostikojë sëmundjen e Alzheimerit Qeveria e...

Të fundit