21.3 C
Pristina
Saturday, July 13, 2024


Ja çfarë i bën uji i gazuar trupit tuaj

Më të lexuarat

Gjithnjë kur është fjala për një produkt origjinal…

Ujërat natyralë të gazuar janë të pasur me minerale të tretura si natrium, klorur, kalcium, jod dhe kalium, gjë që ndikon në shijen dhe vetitë e tyre medicinale. Rekomandohen për hidratim gjatë djersitjes së shtuar dhe në rastet e dehidrimit.

Uji i gazuar është një pije freskuese që përveç hidratimit, ka edhe përfitime të tjera shëndetësore. Ndihmon në rregullimin e peshës trupore, stimulon tretjen, përmirëson funksionin e veshkave, rregullon temperaturën e trupit, përmirëson përqendrimin dhe ka një efekt pozitiv në humor.

Vlera e pH e ujit të gazuar është midis tre dhe katër, që është pak acid, por nuk ndikon në aciditetin e përgjithshëm të trupit, siç do të mendonin shumë.

Ajo që shumë nuk e dinë është se uji i gazuar gjithashtu mund të rrisë nivelet e leptinës dhe të nxisë ngopjen, duke e bërë atë të dobishëm për kontrollin e oreksit dhe mbështetjen për një shumëllojshmëri dietash.

Megjithatë, rekomandohet që të mos konsumohet sasi e madhe e ujit mineral menjëherë pas aktivitetit fizik intensiv ose stërvitjes, në mënyrë që të shmanget prishja e ekuilibrit të elektroliteve në trup. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit