30.6 C
Pristina
Monday, June 17, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Kuzhina

5 përfitime shëndetësore të çajit të zi

  1. Mund të përmirësoj shëndetin e zemrës Çaji i zi përmban një tjetër grup antioksidantësh të quajtur flavonoids, të cilat ndikojnë pozitivisht në shëndetin e...

Çokollata, e mirë për zemrën

Çokollata ndihmon në qetësimin e kapilarëve të gjakut, dhe në këtë mënyrë mbron arteriet. Të paktën ky është përfundimi i një studimi ndërkombëtar të...

Bajame dhe hurma formula perfekte për gjumë të qetë

Ekspertët rekomandojnë konsumin e rregullt të arrorëve të ndryshëm për të zbutur shqetësimet emocionale gjatë pandemisë por edhe për të përmirësuar humorin Sipas tyre,...

Xhamitë franceze kanë frikë se politika e therjes së shpendëve do të pengojë praktikën hallall

Disa udhëheqës muslimanë në Francë kanë kritikuar veprimin e fundit që pritet të ketë ndikim në therjen e shpendëve në përputhje me parimet islame. Një...

Rëndësia e ushqimit hallall

Falënderimet dhe lavdërimet i takojnë vetëm Krijuesit të kësaj gjithësie, Atë e falënderojmë dhe vetëm prej Tij ndihmë dhe falje kërkojmë. Përshëndetjet më të...

SEKRETET E “PITALKAVE” TË PRIZRENIT NË RAMAZAN

Gjatë Muajit të Shenjtë të Ramazanit, furrat e bukës, zakonisht para Iftarit, vërshohen nga blerës të shumtë që duan të furnizohen me të ashtuquajturat...

A e dini se salepi, që është një pije e veçantë turke, bëhet nga zhardhoku i orkidesë?

Nga rreth 140 lloje të orkideve që rriten në tokat turke, afërsisht 40 prej tyre janë bimë endemike që rriten vetë në tokat e...

Dafinë, livandë dhe disa mënyra të tjera për të mbajtur insektet larg ushqimeve

Sa herë ju ka ndodhur të hapni raftin në të cilin ruani produktet ushqimore dhe të gjeni insekte të vogla të ngjashme me fruta...

Çfarë të hamë në Dhjetor – Më të shëndetshmet e stinës

Tani është fundi i sezonit të kungujve dhe gështenjave, ndaj shfrytëzojini mirë nëse ju zë syri ndonjë kungull nga zona e Peshkopisë apo ndonjë...

​Forconi me këto ushqime imunitetin gjatë dimrit

Forcimi i imunitetit është veçanërisht i rëndësishëm gjatë dimrit kur trupi dobësohet për shkak të periudhave të viruseve, ftohjeve, gripit, andaj dieta dhe aktiviteti...

Të fundit