23.3 C
Pristina
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Personalitete

Trudeau: Pse jam i zhgënjyer si katolik

Kisha Katolike duhet të marrë përgjegjësinë për drejtimin e një numri shkollash për të asimiluar popullsinë autoktone, tha kryeministri kanadez Justin Trudeau, pas zbulimit...

DEBATI/ Ky është njeriu i “Hartës së Islamit” në Austri: tërheqje pas presionit

Harta dixhitale e quajtur “Islam-Landkarte (Harta Islamike)”, e cila përmbante informacione të hollësishme rreth institucioneve muslimane në Austri, u tërhoq për shkak të reagimeve...

I FAMSHMI QË E PRANOI ISLAMIN – Kush është Robert Dickson Crane?

I FAMSHMI QË E PRANOI ISLAMIN Kush është Robert Dickson Crane? Dr. Robert Dickson Crane (lindur më 26 mars 1929) ishte këshilltar i Presidentit...

Hafiz Halil Selmani, imami me zërin e bukur dhe të fuqishëm

Hafiz Halil Selmani, një prej hafizave të vjetër dhe simbol i ezanit të njohur të cilin e thirrë tani e 47 vite nga minaret...

Gaza: ikja e prekëse e Shayma Abul-Avf, ç’ishte kjo 21-vjeçare

Kjo është historia e Shayma Abul-Avf, një vajzë e cila u shua nga bombardimet e egra izraelite tre ditë më parë në Gaza.Sheima ishte...

Jetimi që mbajti 21 ramazane në burgun famëkeq të komunizmit! Agjëronte me një kokër qepe!

Agjërimi i Hafiz Sabri Koçit në burg (Myftiu i parë i Shqipërisë paskomuniste). Ai, për shkak të bindjeve fetare, ishte i burgosur nga regjimi...

MENDIMTARËT FRANCEZ PËR MUHAMEDIN (ALEJHI SELAM)

Lamartine, shkrimtar dhe politikan francez ka thënë për Muhamedin (alejhi selam): “Nëse madhështia e qëllimit, thjeshtësia e të menduarit dhe rezultatet e arritura janë...

Kosovës i shtohet edhe një doktor shkence në fushën e fikhut (jurisprudencës islame)

Më datë 27.4. 2021, hoxhë Rasim Haxha nga qyteti i Ferizajit, e mbrojti me sukses disertacionin e doktoratës pranë Universitetit të Kasimit në Arabinë...

Banka Popullore ndanë Çmimin Vjetor për Hulumtuesit e Rinj në fushën e makroekonomisë, për herë të parë fiton një shqiptare

Banka Popullore e RMV-së ka ndarë Çmimin Vjetor për Hulumtuesit e Rinj për punën më të mirë në fushën e makroekonomisë dhe bankave për...

Veprimtari jubilare në 210-vjetorin e lindjes dhe 140-vjetorin e vdekjes së Hoxhë Hasan Tahsini

Akademia e Shkencave e Shqipërisë organizoi këtë të enjte një veprimtari jubilare në 210-vjetorin e lindjes dhe 140-vjetorin e vdekjes së filozofit dhe veprimtarit...

Të fundit