17.6 C
Pristina
E hënë, 19 Korrik, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Arkiva historike

Zanafilla e medreseve në trojet shqiptare

Organizimi dhe funksionimi i medreseve në trojet shqiptare Drin Aliu Me shtrirjen e mejtepeve gjithandej trojeve shqiptare, lindi nevoja edhe për hapjen e medreseve të cilat...

Hoxhë Bekir Halimi: I lumtur që isha pjesë e saj, Lidhja e Rinisë Islame, e themeluar 30 vite më parë paraqet themelet e para...

Me 9 qershor 1991, pra, plot 30 vjet më parë, në Shkup u themelua Lidhja e Rinisë Islame.Me vullnetin e çeliktë dhe dashurinë e...

Hoxhë Bekir Halimi: I lumtur që isha pjesë e saj, Lidhja e Rinisë Islame, e themeluar 30 vite më parë paraqet themelet e para...

Me 9 qershor 1991, pra, plot 30 vjet më parë, në Shkup u themelua Lidhja e Rinisë Islame.Me vullnetin e çeliktë dhe dashurinë e...

Bëhen 143 vjet nga Lidhja e Prizrenit

143 vjet më parë, pra më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Është kjo njëherësh një ndër Lidhjet më...

Bëhen 22 vjet nga kapitullimi i Sllobodan Millosheviqit

Sot bëhen 22 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilin iu dha fund luftës në Kosovë, pas dorëzimit të ish-ushtrisë...

Dita e Katastrofës: ç’ndodhi me palestinezët 73 vjet më parë

73 vjet më parë, më 15 maj 1948, filloi katastrofa më e madhe e popullit palestinez. Atë ditë, e quajtur Dita e Katastrofës (Nakba),...

Ja pse shqipëtarët e pranuan fenë islame në shumicë nga osmanlijtë për dallim nga kombet tjera të Ballkanit!

Në literaturën tonë dhe literaturat ballkanike e, madje, edhe evropiane, emri turk përdoret edhe për ushtarët osmanë dhe emri Turqi po ashtu përdoret jo vetëm për të emërtuar...

MENDIMTARËT FRANCEZ PËR MUHAMEDIN (ALEJHI SELAM)

Lamartine, shkrimtar dhe politikan francez ka thënë për Muhamedin (alejhi selam): “Nëse madhështia e qëllimit, thjeshtësia e të menduarit dhe rezultatet e arritura janë...

22 vjet nga rënia e heroit Agim Ramadani

Sot bëhen 22 vjet nga rënia e luftëtarit dhe heroit Agim Ramadani, i cili gjatë luftës u dëshmua si strateg i lartë dhe udhëheqës...

Telegrami i Enver Hoxhës nga Beogradi: Të punohet tërë natën që të bëni flamuj të Jugosllavisë, bërtitni “Rroftë mareshali Tito”

Nga: Kastriot Dervishi Më 23 qershor e deri më 2 korrik 1946, kryeministri i Shqipërisë Enver Hoxha vizitoi Jugosllavinë. Në përfundim të vizitës, më 1...

Të fundit