7.6 C
Pristina
Saturday, October 23, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shkencë

Fenomen i rrallë: në Turqi ka filluar vjelja e patates vjollcë

Në Sivas të Turqisë ka filluar nxjerrja e patates blu (vjollcë), e cila është jashtëzakonisht e pasur me antioksidantë dhe vlera të larta ushqyese, raporton...

Ebola, HIV dhe viruse të tjerë vrasëse mund të trajtohen me antiviral të zhvilluar në majmunë

Ebola, HIV dhe viruse të tjerë vrasës mund të trajtohen duke përdorur një gjen të gjetur te majmunët, thonë shkencëtarët. Studimet laboratorike nga akademikët e...

Efektiviteti i vaksinës Pfizer/BioNTech kundër COVID-19 bie pas 6 muajsh, tregon një studim

Një studim i botuar të hënën në revistën mjekësore The Lancet zbuloi se efikasiteti i vaksinës Pfizer-BioNTech COVID-19 ra nën 50 për qind pas...

Shpresë për njerëzimin, rezultatet e mbresëlënëse të ilaçit të (antiviralit) parë kundër Covid-19

Dr. Eldores Sula* Kompania farmaceutike MERCK publikon lajmin se ka testuar me sukses në mënyre klinike me pacientë realë një antiviral, “Molnupiravir”. Ky antiviral në...

BioNTech fillon provat e fazës së dytë të vaksinës kundër kancerit të zorrës të trashë

Në deklaratën e bërë nga BioNTech, thuhet se kanë filluar studimet e fazës 2 për kandidatin e vaksinës BNT122 bazuar në teknologjinë mRNA Kompania gjermane...

TEKNOFEST: Akrobaci të pabesueshme në qiellin mbi Stamboll

Në ditën e fundit të festivalit më të madh turk të aviacionit dhe teknologjisë TEKNOFEST, i cili u mbajt në Stamboll, vizitorët patën mundësinë...

Shkencëtarët i përgjigjen pyetjes: a shkakton vaksina mutacione të virusit?

Funksionet e sakta të mutacionit Delta nuk janë hetuar shkencërisht deri më tani. Deri më tani, dihet që ky mutacion lejon që virusi të...

Studimi: Si shtegtojnë zogjtë duke përdorur fushën magnetike të Tokës

Misteri se si zogjtë shtegtojnë në distanca të mëdha mbi tokë dhe det është një hap përpara për tu zbuluar. Duke studiuar robinë, shkencëtarët...

Rruga drejt Realitetit Artificial, risitë teknologjike në të ardhmen falë 5G

Aplikacionet AR janë kthyer në një mekanizëm kryesor për transformimin dixhital dhe do të ndryshojnë thellësisht metodat e prodhimit dhe mënyrën e jetesës. “5G do...

Shkencëtarët holandezë “stërvitin bletët për të nuhatur coronavirusin”

Shkencëtarët kanë përdorur nuhatjen e bletëve për të zbuluar coronavirusin në një metodë që mund të zbatohet në vendet në zhvillim pa mjetet e...

Të fundit