5.3 C
Pristina
Saturday, December 3, 2022
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shëndetësi

A do të kemi endemi në vend të pandemisë?

Pas dy vjetësh me infektime, viktima dhe kufizime, coronavirusi duket se ka marrë një formë të re. Varianti i ri Omicron është duke u përhapur...

EMA: Vendimi për pilulën e Pfizerit, brenda javësh

Pilula kundër COVID-19 e kompanisë amerikane, Pfizer.Rregullatori për ilaçe i Bashkimit Evropian tha se do të vendosë brenda javësh nëse do të miratojë...

Inaugurohet Spitali Fushor Turk në kampin ku jetojnë myslimanët e Arakanit në Bangladesh

Soylu mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Spitalit Fushor Turk, i cili u shkatërrua nga zjarri që ra vitin e kaluar në kamp...

Agjërimi shkatërron kancerin

Një studim i ri ka zbuluar se ciklet e shkurtra të agjërimit mund të jenë po aq efikase sa hemoterapia, dhe kombinimi i këtyre...

Rufejde el Eslemijje, infermierja e parë myslimane

Rufejdeja është sahabijja e nderuar nga fisi eslem. Thirret edhe ndryshe: Rufejdeja ensariane duke aluduar kështu në prejardhjen e saj medinase. Emri i saj...

Erdoğan: Turqia do të ndajë vaksinën vendase Turkovac me të gjithë njerëzimin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se Turqia do të sigurojë vaksinën e saj vendase Turkovac për të gjithë njerëzimin, transmeton Anadolu Agency...

Turqia fillon shpërndarjen e “TURKOVAC”, vetëm një ditë pas miratimit të përdorimit emergjent

Vaksina “TURKOVAC”, prodhimi në seri i të cilës filloi më 22 dhjetor, në impiantin e prodhimit të saj në Zonën e Organizuar Industriale të...

Omicroni dhe gripi stinor me ngjashmëri që hutojnë 

Në kohën kur në shumë vende të botës është duke u përhapur varianti Omicron i koronavirusit dhe në të njëjtën kohë edhe virusi Influenca...

Omicron shkakton infeksion edhe te personat e vaksinuar, sipas OBSH-së

Varianti omicron i COVID-19 përhapet më shpejt se delta dhe shkakton infeksione te personat që tashmë janë vaksinuar ose shëruar nga COVID-19, paralajmëroi drejtori...

Turqia ofron mbështetje për nxënësit me aftësi të kufizuara në Shqipëri

Gjatë inaugurimit të klasës profesionale në Institutin e Nxënësve që nuk Dëgjojnë, të pranishëm ishin ministrja e Arsimit dhe Sportit e Shqipërisë, Evis Kushi,...

Të fundit