-3.1 C
Pristina
Tuesday, February 7, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shkencë dhe Teknologji

Çfarë do të thotë “magnituda” dhe “intensiteti” i tërmetit?

Sqarime shkencore në kuadër të tragjedisë turke Madhësia dhe intensiteti i një tërmeti janë dy koncepte që shpesh ngatërrohen. Magnituda e tërmetit përcaktohet nga vlera e...

Sipas psikologëve, ekzistojnë katër lloje inteligjence

Sipas psikologëve, ekzistojnë katër lloje inteligjence: 1. (IQ) 2. (EQ) 3. (SQ) 4. (AQ)1. Kuotienti i Inteligjencës (IQ)Kjo është masa e të kuptuarit tuaj...

I impresionuar nga mrekullia e Kuranit (Si e pranoi Islamin Arthur Alison)

Si e pranoi Islamin Arthur Alison Disa gazeta kanë shkruar për pranimin e Islamit nga profesor Arthur Alison, shef i Departamentit të Inxhinierisë Elektrike dhe...

Njihuni me pesë aplikacione që do ju ndihmojnë me financat personale gjatë 2023-it

  Teknologjia përshpejton rritjen e shumë industrive dhe shërbimet financiare nuk bëjnë përjashtim. Në dekadat e fundit, investitorët me pakicë kanë fituar akses të jashtëzakonshëm...

Shqipëria vendi i parë në Ballkan që furnizohet me dronin Bayraktar

Droni Bayraktar ka treguar efikasitet të jashtëzakonshëm në luftën e Sirisë, në Libi, gjatë konfkiktit Azerbajxhan-Armeni, si dhe së fundmi në Ukrainë.Shqipëria bëhet vendi...

Ata s’i përmend historia – Njihuni me mësuesit muslimanë të Isak Njutonit

Isak Njuton njihet si një nga fizikanët më të mëdhenj që ka ekzistuar ndonjëherë, por kur fliste për veten, megjithatë kishte nota modestie.“Nëse kam...

Një vaksinë e re në horizont…kundër kancerit

Ç’thuhet nga Moderna dhe Merck, pas suksesit me COVID-in? Laboratorët amerikanë Moderna dhe Merck kanë shpallur rezultatet e para pozitive për vaksinën e tyre kundër...

Risa e LG: ekrani i shtrirë me rezolucion të lartë

Ngjitet lehtësisht në sipërfaqe të lakuar si lëkura, veshje, mobilje, makina dhe aeroplanë Kompania LG Display prezantoi ekranin e parë me rezolucion të lartë që...

Lufta me kancerin, “arma” më e re për sëmundjen e ligë

Një zbulim premtues nga studiuesit në Universitetin e Dresdenit Një zbulim revolucionar për parandalimin dhe trajtimin e kancerit është bërë nga shkencëtarët nga Universiteti gjerman...

OBSH: Kriza tjetër e shëndetit nga Corona

Pasojat shpirtërore dhe mentale të pandemisë Pandemia e COVID-19 ka krijuar një krizë globale të shëndetit mendor, duke nxitur stresin dhe duke dëmtuar shëndetin mendor...

Të fundit