32.7 C
Pristina
E enjte, 29 Korrik, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shkencë dhe Teknologji

Shkencëtarët i përgjigjen pyetjes: a shkakton vaksina mutacione të virusit?

Funksionet e sakta të mutacionit Delta nuk janë hetuar shkencërisht deri më tani. Deri më tani, dihet që ky mutacion lejon që virusi të...

SAMSUNG PREZANTON KUFJET E REJA ME VALË

Videot e fundit zbuluan modelin dhe ngjyrat e kufjeve të ardhshme wireless Galaxy Buds2. Gjithashtu vazhdojnë të zbulohen më shumë detaje rreth Samsung Galaxy Buds2,...

Studimi: Si shtegtojnë zogjtë duke përdorur fushën magnetike të Tokës

Misteri se si zogjtë shtegtojnë në distanca të mëdha mbi tokë dhe det është një hap përpara për tu zbuluar. Duke studiuar robinë, shkencëtarët...

Rruga drejt Realitetit Artificial, risitë teknologjike në të ardhmen falë 5G

Aplikacionet AR janë kthyer në një mekanizëm kryesor për transformimin dixhital dhe do të ndryshojnë thellësisht metodat e prodhimit dhe mënyrën e jetesës. “5G do...

Senatin amerikan miraton 250 miliardë dollarë për t’iu kundërvënë Kinës në aspektin teknologjik

Shtetet e Bashkuara kanë fuqizuar përpjekjet për t’iu kundërvënë Kinës në aspektin teknologjik. Senati amerikan miratoi një masë prej gati 250 miliardë dollarësh, përmes së...

Turqia teston me sukses makinën e saj të parë fluturuese

Makina e parë fluturuese indigjene e Turqisë, e quajtur Cezeri, u testua me sukses në Stamboll, tha prodhuesi i saj të martën. Projektuar dhe prodhuar...

Vazhdon ‘lufta’ Twitter-Trump, media sociale mbyll një llogari që shpërndate postimet e ish-presidentit

Twitter ka pezulluar një llogari që shpërndante poste nga platforma e re e komunikimit të ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump. Një...

Shkencëtarët holandezë “stërvitin bletët për të nuhatur coronavirusin”

Shkencëtarët kanë përdorur nuhatjen e bletëve për të zbuluar coronavirusin në një metodë që mund të zbatohet në vendet në zhvillim pa mjetet e...

Është jashtë kontrollit, anija kozmike kineze që peshon 21 ton pritet të rrëzohet në tokë

Long March 5B, anija kozmike kineze që ka dalë jashtë kontrollit, pritet që të përplaset në tokë të shtunën. Anija hapësinore me shumë mundësi...

SHBA vazhdon të ndjekë raketën hapësinore kineze që doli nga kontrolli

Komanda e Forcës Hapësinore të SHBA-së njoftoi se një raketë hapësinore që i përket Kinës e cila ka dalë nga kontrolli pritet që të...

Të fundit