19.7 C
Pristina
Sunday, September 12, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

A e dini se...

Paralajmërimi për konsumatorët rreth kriptovalutave nga Autoriteti Bankar Evropian

Përmbledhje Autoriteti Bankar Evropian (EBA) ka lëshuar këtë paralajmërim për konsumatorët me qëllim theksimin e rrezikut potencial që mund të hasin gjatë blerjes, zotërimit apo...

“Ju blini lule, ne blejmë libra”/ Nisma fantastike nxënësve në Lezhë dhe mësuese Lulzimes

Nxënësit e shkollës ‘Beslidhja’ kanë ndërmarrë një nismë shumë të bukur kanë mbjellë lule, janë kujdesur për to dhe sot kanë dalë për t’i...

Ylli i NBA-së, Kyrie Irving, zbuloi se agjëron gjatë Ramazanit

Basketbollisti i Brooklyn Nets, Kyrie Irving, tha se si anëtar i komunitetit musliman ai agjëron gjatë Ramazanit, raporton Anadolu Agency (AA). Pas fitores së Nets...

Cila është origjina e përdorimit të topit gjatë muajit të Ramazanit?

Përdorimi i topit gjatë muajit të Ramazanit e ka origjinën në qytetin e Kajros në Egjipt. Përdorimi i topit gjatë muajit të Ramazanit e ka...

Mësimet që nxjerrim nga namazi (13 Dobi)

Namazi është një nga më kryesoret e pesë shtyllave të besimit islam. Duke kryer namazin rregullisht, me korrektësi dhe me vetëdije të plotë për...

Mos u bëni lëmsh: nesër ndërrohet sërish ora, po ku ngeci ideja e mosndryshimit në BE?

Pavarësisht nga njoftimet se vendet e Bashkimit Evropian do të heqin kohën e verës dhe dimrit në 2021, kjo ende nuk është bërë e...

Fuat Sezgin zbulon plagjiaturat e perëndimorëve në librat historik

Është një historian i madh Turk i cili jetoi në Gjermani qysh prej më shumë se gjashtëdhjetë vitesh. Ai quhet Fuat Sezgin, mundohuni ta...

Si u shfaq matematika moderne nga një bibliotekë e humbur islamike?

Shekuj më parë, një bibliotekë prestigjioze islamike solli shifrat arabe në botë. Megjithëse biblioteka ishte zhdukur prej kohësh, revolucioni i saj matematikor ndryshoi botën...

Si është dukur Faraoni i kohës së Musës alejhi selam?

Padrejtësia e zhduku edhe tiranin më të madh të historisë së njerëzimit, po ku e marrin guximin vallë disa mini-faraona? Bazuar në mumjen e Ramsisit...

Dallimi midis pagës bruto dhe pagës neto

Paga bruto kundrejt pagës neto Gjërat që vijnë nën biznes janë mjaft komplekse për t'u kuptuar. Shumë gjëra që lidhen me biznesin shoqërohen me shumë...

Të fundit