19.7 C
Pristina
E martë, 27 Korrik, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Rekomanduara

PRANIMI I FESË ISLAME NGA DY FRANCEZE NË XHAMINË E STRELLCIT-KOSOVË

ElhamdUlilah Ue Salatu Ue Selam Ala Rasulilah Të nderuar besimtar! Ndaj një lajm të gëzuar me ju. Sot(26.07.2021), në xhamin tonë në fshatin Strellc i Epërm-Deçan pas...

Porosia që nxorri hoxhë Bekir Halimi nga plaku që shiste kallamoça

Plaku edhe pse në moshë të thyer del dhe fiton rizkun me punë. Për dallim nga brezi i ri, i cili, shumicën e kohës...

Çfarë lë njeriu zakonisht amanet?

Nga shenjat që aludojnë për rëndësinë e namazit është po ashtu fakti se, kur një njeri vdes, ose kur ndodhet në sëmundjen e vdekjes,...

Kurban – Bajrami të martën, BIK jep detaje për manifestimin qendror

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe opinion e gjerë se dita e parë e festës së Kurban – Bajramit, është ditën...

LAKURIQËSIA

LAKURIQËSIAPa frikë mund të thuhet se ajo është një tipar dallues i shoqërisë sonë shqiptare në qytetet e mëdha e jo vetëm. Ajo ka...

Dhurohen 10 ari truall vakëf për KBI-Kaçanik

Këshilli i Bashkësisë Islame të Kaçanikut ka pranuar një truall prej 10 ari vakëf për nevojat e këtij Këshilli. Kjo traditë e mirë e lënies...

Hafiz Ibrahim Dalliu (1878- 1952) atdhetar, fetar, mësues, publicist e përkthyes

Ibrahim Dalliu lindi në Tiranë, në vitin 1878, në një familje me tradita fetare islame. Si fëmijë u edukua në frymën fetare të familjes...

Shtetasja franceze, Loana Alvarez Magana pranoi Islamin

Shtetasja franceze, Loana Alvarez Magana pranoi Islamin me një ceremoni të zhvilluar në Myftininë e qytetit Kırşehir në Turqi, transmeton Anadolu Agency (AA).Në një...

“Ah sikur te me ishte këputur koka duke thirrur ezanin”

Një këndes këndonte çdo mëngjes, në kohën e Ezanit të sabahut. Me zërin e tij, shumë besimtarë rreth e rrotull, zgjoheshin për të falur...

Sakrifica që po lihet anash nga shumë familje muslimane! Xheladin Leka

Secili prej nesh ka dëgjuar dhe ka parë raste kur vëllezërit tanë udhëzoheshin në rrugën e drejtë, se si ata preokupoheshin se si t'ia...

Të fundit