3 C
Pristina
E diel, 18 Prill, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Maqedoni

Gjykata Penale vendos për pronat e ish-kryeminsitrit Nikolla Gruevski

Gjykata Penale ka ngirë pronën prej 3.000 metre katror tokë në Vodno dhe dy banesat e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski. Prokurori Publik, Ljubomir Joveski për “SDK.MK”...

Skandali me pasaportat false rrezikon liberalizimin e vizave?

Partitë kryesore politike maqedonase kanë qëndrime të ndryshme nëse skandalet e fundit, në veçanti ai me pasaportat false, mund të rrënojnë imazhin e Maqedonisë...

Arrihet marrëveshje mes Zaevit dhe Selës e Gashit për Ligjin për shtetësi

Në Kuvend ka përfunduar takimi mes kryeministrit Zoran Zaev dhe liderëve të opozitës shqiptare, Ziadin Sela nga Aleanca për Shqiptarët dhe Afrim Gashi nga...

Në Maqedoninë e Veriut ka keqpërdorime të licencave të fabrikave që merren me kultivimin e marihuanës

Legalizimi i një pjese të kanabisit për nevoja shëndetësore në Maqedoninë e Veriut, sipas zv.ministrit për punë të brendshme po keqpërdoret nga fabrika të...

Afera ‘Mafia’ në RMV, nuk ndikon në regjimin e vizave, por monitorimi gjatë lëshimit të dokumenteve personale mund të jetë më rigoroz

Afera me dhënien e pasaportave me identitet të rremë, nuk ndikon në liberalizimin e vizave, vlerësoi eurodeputeti Andreas Schider, pasi shteti ka ndërmarrë aksion....

Ka filluar aksioni humanitar i Bashkësisë Fetare Islame në RMV përmes OH Hilal

Në ditën e tretë të Ramazanit, Bashkësia Fetare Islame, nëpërmjet Organizatës të saj Humanitare Hilal, filloi aksionin e madh të shpërndarjes së ndihmave humanitare,...

Sindikalistët kërkojnë rritjen e pagës minimale

Organizatat që mbrojnë të drejtat e punëtorëve në Maqedoni të Veriut, thonë se pandemia COVID-19 ka thelluar edhe më shumë varfërinë në klasën punëtore,...

Maqedoni e Veriut, BFI në mbështetje nga Turqia do të shpërndajë 80 tonë ndihma humanitare

Bashkësia Fetare Islame (BFI) e Maqedonisë së Veriut në bashkëpunim me organizatën humanitare "Hilal" dhe Drejtorinë e Përgjithshme të Vakëfeve pranë Ministrisë së Kulturës...

Kryeparlamentari i RMV, Xhaferri takoj LSDM, BDI, VMRO-DPMNE dhe E majta

Me ftesë të kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, takim koordinues të jashtëzakonshëm kanë zhvilluar koordinatorët e grupeve parlamentare të LSDM-së, BDI-së, VMRO-DPMNE-së...

Ora policore në Maqedoninë e Veriut mund të vazhdohet edhe pas 20 prillit

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe ka njoftuar se varësisht prej indikatorëve do të vazhdohet ora policore pas 20 prillit. Ndërsa, bëri të ditur se...

Të fundit