14.8 C
Pristina
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Analiza

Avioni i parë nga Riadi në Tiranë: ç’përfaqëson rruga e re ajrore Shqipëri – Saudi

Shqiptarja.com i ka kushtuar një shkrim risisë së fluturimeve direkte mes Tiranës dhe Riadit, nisur një ditë më parë, e para herë në raportet...

GJEOPOLITIKA/ Ç’fshihet pas megaprojektit të quajtur Kanali i ri i Stambollit?

Në fund të qershorit, zyrtarisht do të fillojë ndërtimi i një Kanali të ri të Stambollit, i cili do të ndryshojë ekuilibrin gjeopolitik midis...

PRETENDIMI/ Letra me urrejtje ndaj muslimanëve: ç’kërkoi Karaxhiç nga “vëlla” Putini

Krimineli i luftës Radovan Karaxhiç, i cili u dënua me burgim të përjetshëm në Hagë për gjenocid dhe krime lufte, u transferua kohët e...

RAPORTI/ Armët në popullsi: s’qenkan shqiptarët “delja e zezë” e rajonit

Shtetet e Bashkuara janë të parat në botë në numrin e armëve të zjarrit personal, me deri në 120.5 armë për njëqind banorë, sipas...

Akte fetare parapolitike !

Sot, në sy të popullit dhe në sy të institucioneve të Shtetit, u përdhunua dinjiteti shtetëror e moral i Kosovës.Ky është ortodoksizmi politik që...

Raporti shokues: Njerëzit më të pasur në botë paguajnë më pak taksa

Disa të dhëna shokuese janë publikuar në një faqe online të cilat tregojnë se sa pak taksa paguajnë miliarderët kryesorë në Shtetet e Bashkuara...

Janusz Bugajski: Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë do shënonte ndarjen e saj nga Serbia dhe mbrojtjen e NATO-s

Ndërsa pakënaqësitë e shqiptarëve në Ballkanin Perëndimor vazhdojnë të shtohen, vizioni i Shqipërisë së madhe duket në horizont. Zhgënjimi në masë me qeveritë, partitë...

Sa do ta mirëpresin shqiptarët “gjelbërimin” e BDI-së ?

Partia më e madhe shqiptare në Maqedoninë e Veriut, Bashkimi Demokratik për Integrim, e cila ka qenë edhe më së gjati në pushtet, në...

A PO KONFRONTOHEMI NË NJË TJETËR LUFTË TË FTOHTË? Amir Shabani

A PO KONFRONTOHEMI NË NJË TJETËR LUFTË TË FTOHTË?! Përfaqësuesit e lartë diplomatikë të dy shteteve të skajshme të SHBA-së dhe Republikës Popullore të Kinës,...

POST-BOMBARDIMET/ Tmerri i 11 ditëve, OBSH: Ç’po ngjet tani në Gaza

Zyrtarët e KB dhe Kryqit të Kuq vizituan Rripin e rrethuar të Gazës për të marrë njohuri për shkallën e shkatërrimit gjatë 11 ditëve...

Të fundit