25.7 C
Pristina
Saturday, May 28, 2022
Ish-presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani ka ndërruar sot jetë.  Bujar Nishani u lind më 29 shtator 1966 në qytetin e Durrësit. Studimet e larta i kreu në Akademinë...

Editorial

Biznes & Ekonomi Islame

Podcast i fundit

Abonohuni në listën tonë

Që të jeni të informuar me të gjitha të rejat, shpalljet dhe njoftimet e fundit.

Qëndroni të lidhur me ne

16,985FansaPëlqeje
2,458NdjekësitNdjek
61,453AbonentëAbonohu

OP-ED

Lajme
Të fundit

Rama-Kurti, në “kritikën” e Rexhep Qoses

Akademiku: ç’mund të bënte kjo dyshe për bashkimin Shqipëri-Kosovë Për akademik Rexhep Qosen, nuk ka cëcshtje të zgjidhur shqiptare ka bashkim kombëtar, d.m.th. bashkim të...

Negociatat e Ankarasë me Suedi-Finlandën: a ka shans për kompromis?

Vendet nordike duan NATO-n, Turqia u “pret rrugën”! Negociatat midis zyrtarëve turq dhe delegacioneve nga Suedia dhe Finlanda në Ankara këtë javë kanë bërë pak...

Ocean Viking po kërkon një port ndihmë per migrantë

Lutjet e SOS Mediterranee për 49 të mitur, një fëmijë 3-muajsh dhe 6 gra shtatzëna Organizata joqeveritare SOS Mediterranee, anija humanitare e së cilës Ocean...

Drejtësi apo padrejtësi? Vrasësi i 6 muslimanëve mund të lirohet

Kanada: vendimi për njeriun e masakrës në xhaminë e Quebec-ut Gjykata e Lartë e Kanadasë ka vendosur që sulmuesi i xhamisë më të madhe të...

Me mbështetjen e Turqisë përfundon ndërtimi i objektit të Bashkësisë Islame të BeH-së

Drejtori i Drejtorisë së Fondacioneve të Unionit Islamik të BeH-së, Zaimoviç tha se fondi për objektin e Bashkësisë Islame u mundësua nga Drejtoria e...

Sport

Kulturë

Duhet t'i lexoni

Gjëra interesante që ja vlen t'i lexoni. Mos e humbni mundësinë për të përfituar!

- Advertisement -spot_img

Personalitete

Teknologji
Shkencë

Ky do të jetë qyteti i parë lundrues në botë

Për 100,000 njerëz, ku do të ndërtohet kjo mrekulli Ideja e një qyteti lundrues mund të tingëllojë si një skenar filmi fantastiko-shkencor, por do të bëhet realitet në vitet e...

SHBA: Së shpejti një traget me funksionim ndryshe

Pretendimi se “Sea Change” do të sinjalizojë një ndryshim në çështjet detare Zona e Gjirit të San Franciskos në SHBA së shpejti do të marrë...

Efektet e dëgjimit të Kuranit në trupin tuaj

Vallë si ndikojnë versetet e Kuranit fisnik, në qelizat e trurit? Cili është interpretimi shkencor lidhur me shërimin nëpërmjet Kuranit? A përmban Kurani energji...

Tre pikëpamje të shkencës në botën islame – Ibrahim Kalin

Burimi: Ibrahim Kalin, “Three Views of Science in the Islamic Word,” in God, Life, and the Cosmos: Christian and Islamic Perspectives Ed. T. Peters,...

Retro

Fakte

Pyetje & Përgjigje

VIDEO

Thënie, statusa, cicërima

Produktivitet

Shëndeti
Shneta

Nga frenimi i konsumit, tek kujdesi për të tjerët, Ramazani ka mësime për të gjithë ne

Për muslimanët dhe jomuslimanët njësoj, parimet thelbësore të muajit të shenjtë mund të na ndihmojnë të arrijmë ndryshime shoqërore dhe personale. Ramazani ka arritur dhe muslimanët anembanë botës po fillojnë...

A lejohet në Zvicer të dhurojnë gjak homoseksualet?

Në Zvicër, meshkujt që kanë kryer marrëdhënie seksuale me meshkuj, që nga viti 1977, kanë qenë të përjashtuar nga dhurimi i gjakut si masë...

10 fakte shokuese rreth homoseksualizmit dhe LGBTI-së !

Në Perëndim thuhet:“ Zoti e krijoi Adamin dhe Evën dhe jo Adamin dhe Stivin “, që domethënë se Zoti krijoi mashkullin dhe femrën, e...

Erdogan: Synojmë ta vendosim Turqinë në pozicionin më të mirë të sistemit shëndetësor global

Presidenti Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se objektivi i qeverisë është ta vendosë Turqinë në pozicionin më të mirë të mundshëm të sistemit...

Jetesë