20.2 C
Pristina
E mërkurë, 5 Maj, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Fakte

Hapet ura e varur më e gjatë në botë

Portugalia ka hapur urën e varur më të gjatë në botë. Ura për këmbësorë, në Arouka, mbahet nga kabllo të rënda çeliku, dhe ka...

Ja pse shqipëtarët e pranuan fenë islame në shumicë nga osmanlijtë për dallim nga kombet tjera të Ballkanit!

Në literaturën tonë dhe literaturat ballkanike e, madje, edhe evropiane, emri turk përdoret edhe për ushtarët osmanë dhe emri Turqi po ashtu përdoret jo vetëm për të emërtuar...

Studimi i ekspertëve të Vjenës: Rreth 500 mijë persona kanë emigruar nga Shqipëria gjatë 2010-2019

Instituti për Studime Ekonomike Ndërkombëtare i Vjenës përllogariti se nga viti 2010 deri në vitin 2019 janë larguar nga Shqipëria në emigracion rreth 499...

“Zbardhja” që turpëron Francën sot e kësaj dite

Është histori goxha interesante dhe më siguri nuk e njihni. Bëhet fjalë për “Blanchiment des troupes coloniales”, ose “zbardhja” e ushtrisë franceze vetëm pak...

MENDIMTARËT FRANCEZ PËR MUHAMEDIN (ALEJHI SELAM)

Lamartine, shkrimtar dhe politikan francez ka thënë për Muhamedin (alejhi selam): “Nëse madhështia e qëllimit, thjeshtësia e të menduarit dhe rezultatet e arritura janë...

Mendo për premtimin e Allahut

Mendo për premtimin e Allahut:"Ne patjetër do të ndihmojmë të dërguarit tanë në jetën e kësaj bote, edhe ata që besuan, e edhe në...

Analizë / RMV-të renditet i 30 në Evropë për nga numri i vdekjeve si pasojë e ajrit të ndotur me 120 vdekje në 100...

Planeti tokë në të cilën ne jetojmë është çatia e miliarda njerëzve por edhe e shumë të tjerëve që kanë jetuar në të kaluarën...

Shqipëria “fuçi baruti”, as gjysma e armëve të 1997 nuk janë mbledhur

Pas goditjes së bazave në të cilat u gjendën me qindra armë luftarake municione, por edhe lëndë eksplozive, Shqipëria vijon të mbesë një magazinë...

22 vjet nga rënia e heroit Agim Ramadani

Sot bëhen 22 vjet nga rënia e luftëtarit dhe heroit Agim Ramadani, i cili gjatë luftës u dëshmua si strateg i lartë dhe udhëheqës...

Amnesty International: Qeveritë e përdorën pandeminë për të minuar të drejtat e njeriut

Disa masa për të luftuar pandeminë kanë përkeqësuar nivelin e pabarazisë në Evropë dhe Azinë Qendrore, thuhet në një raport të organizatës për të...

Të fundit