14.1 C
Pristina
Tuesday, May 28, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Foto lajm

Brnabiq arsyeton arrestimin e zv.drejtorit Jankoviq, reagon Surroi: Ndërhyrje në identitetin e serbëve të Kosovës

Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq është arrestuar dje në kufirin me Serbinë, dhe i njëjti është dërguar në paraburgim për shkak siç...

Tangërllëku shqiptar – Justinian Topulli

Tangërllëku është një fjalë që përdoret kryesisht në Shqipërinë e Mesme dhe që identifikon një sjellje mburravece, kapardisje për të treguar veten sikur je...

Qyteti i rënë nga Ukrainë: armë nga Ballkani nën inspektimin rus

Ministri Shoigu në Avdiivka, ja ç’thotë për kallashnikovin Në rrjetin social X u shfaq një video e ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu duke vizituar...

Fitër Bajrami, BBC përzgjedh faljen në sheshin Skënderbej ndër 12 fotot e veçanta

Falja e Namazit të Fitër Bajramit në sheshin Skënderbej ka tërhequr vëmendjen e medias britanike BBC. BBC ka zgjedhur 12 fotografitë më të veçanta në...

Kurti e Vuçiq përballë njëri-tjetrit në Bruksel, a do të ketë pajtim sot për marrëveshjen bazë mes Kosovës dhe Serbisë?

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sot do të jenë përball njëri-tjetrit në Bruksel, ku do të zhvillojnë takimin...

LETËR E HAPUR DODË GJERGJIT, IPESHKV I KOSOVËS – Nga Prof. Adnan Simnica

Urimet e festave të besimeve të ndryshme duhet të jenë shembëll fisnik dhe promovim i tolerancës së mirëfilltë, e assesi i provokacioneve e përçarjes.Asnjëherë...

Dimensioni mjekësor i namazit – Nga Dr. Zakir Naik

Përveç dobive sociale, shpirtërore dhe të tjera, në namaz gjejmë edhe dobi fizike, më ndryshe se ato të mëparshme. Kur shkojmë në ruku, sasia...

PERSONALITETE UDHËHEQËSE TË SUKSESSHME :ALIJA IZETBEGOVIÇ – ISH-PRESIDENT I BOSNJËS

Lindja/vdekja: Ka lindur më 08.08.1925 (18 muharrem 1344) ndërsa ka vdekur më 19.10.2003 (23 shaban 1424). Edukimi: Aliu ka ndjekur studimet në Universitetin e Sarajevës...

Qindra persona humbën jetën në një ndeshje futbolli në Indonezi

Të pakënaqur nga humbja e ekipit të tyre, tifozët vendas u ballafaquan me policinë me ç'rast humbën jetën 174 persona. Futbolli shndërrohet në tragjedi historike...

Spanjë, gjatë një gërmimi në Granada gjenden qindra mbetje njerëzore që u përkasin muslimanëve

Arkeologu dr. Amjad Suliman tha se pas gërmimeve që filluan më 18 tetor 2021 në një zonë prej 1.000 metër katrorë kanë gjetur 5...

Të fundit