5.3 C
Pristina
E mërkurë, 14 Prill, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Kulturë

Kryetari i KMSH-së, sëbashku me kryeministrin Rama inspektuan Xhaminë Et’hem Beu

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. bujar Spahiu, sëbashku me Kryeministrin, z. Edi Rama dhe Ministren e Kulturës, znj. Elva Margariti, inspektuan Xhaminë...

“Dhurata e Bajramit” nisma vullnetare që për herë të tretë po synon të gëzojë fëmijët në kohë pandemie

Rreth 20 mijë dhurata janë planifikuar të shpërndahen për fëmijët gjithandej Kosovës, në rajon dhe në diasporë për festën e Bajramit. “Dhurata e Bajramit”, si...

Kryeparlamentari Konjufca vlerëson punën e Halil Kastratit

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, priti sot në një takim të përbashkët kryetarin e Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari dhe...

BIRK: Vendos gurthemelin për ndërtimin e “Xhamisë së Re” në fshatin Gaçkë të Ferizajt

Nën këndimin e tekbireve dhe ajeteve kuranore, në mënyrë solemne është vendosur gurthemeli i “Xhamisë së Re” në fshatin Gaçkë të Ferizajt. Me rastin...

Malet joreale “me dëborë” në Egjipt kthehen në destinacion turistik

Imazhet e njerëzve që lëvizin në peizazhe me dëborë dhe rrëshqasin maleve të akullta nuk janë të pazakonta, por në Egjipt po. I ndodhur në...

Shaban Tairi, ia dhuroi kopjet e para të librit të tij Reis Ulemasë

SHABAN TAIRI, AUTORI I VEPRËS SË SAPOBOTUAR DYVËLLIMËSHE “SQARIME ME DOBI NGA HADITHET KUDSI” IA DHUROI KOPJET E PARA TË LIBRIT REIS ULEMASË Sot, Kryetari...

Drejtori Shkodra nga BIRK priti në takim prodekanin e Fakultetit Filozofik, z. Selim Bezeraj

Drejtori i Drejtorisë për Kulturë dhe Shtyp, Ramadan Shkodra, priti sot në takim, prodekanin e Fakultetit Filozofik, z. Selim Bezeraj. Në këtë takim u diskutua...

TIKA turke: Nuk kemi qëllim tjetërsimin e trashëgimisë kulturore të Kosovës

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) ka hedhur poshtë akuzat e fshehjes së ndonjë qëllimi prapa ndihmës financiare për restaurimin e Hamamit të...

Doli në qarkullim botimi më i ri i KMSH-së, “JETA E SAHABËVE”

Doli në qarkullim botimi më i ri i KMSH-së, libri prej dy vëllimesh me titull: “JETA E SAHABËVE” Rëndësia e sahabëve, në fenë Islame, është jashtëzakonisht...

U shpërngulën para 100 vjetësh në Jordani, shqiptari që ka ruajtur gjuhën dhe lidhjet me Kosovën

Ndonëse është lindur në Jordani, Jahja Alarnuti di të flasë rrjedhshëm gjuhën shqipe. Në një intervistë Jahja Alarnuti ka treguar se familja e tij është...

Të fundit