12.8 C
Pristina
Saturday, April 20, 2024

Qyteti i rënë nga Ukrainë: armë nga Ballkani nën inspektimin rus

Më të lexuarat

Ministri Shoigu në Avdiivka, ja ç’thotë për kallashnikovin

Në rrjetin social X u shfaq një video e ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu duke vizituar armët e sekuestruara ukrainase në qytetin ukrainas Avdiivka, i cili së fundmi u kap nga forcat ruse.

Shoigu shqyrton me interes pajisjet dhe armët e konfiskuara. Në një bisedë me zëvendëskomandantin e Qarkut Ushtarak Qendror të Rusisë, gjeneralin Yevgeny Cindyajkin, sipas përkthimit në dispozicion, u komentua se pajisjet e huaja që morën ukrainasit, natyrisht, nuk përputheshin me armët ruse.

Në video, ndër të tjera, Shoigu vjen te granatahedhësi RBG-6 dhe e kontrollon atë. “Nga është kjo?” pyet. “Nga Kroacia,” përgjigjet gjenerali. Është një armë me rreze veprimi prej 400 metrash, e cila përdor predha të kalibrit 40 milimetra. Ky hedhës u dërgua nga Kroacia si pjesë e ndihmës ushtarake për Ukrainën.

https://twitter.com/simpatico771/status/1761419305785204755?t=ynq2DpzbTRFUcgAjlxgXzA&s=19

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit