4.6 C
Pristina
Tuesday, March 28, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Foto lajm

E vërteta mbi këtë foto – Pavarësisht rrahjeve, ai përdorte telefonin e tij për të dokumentuar sulmet e forcave pushtuese

Kjo foto u bë virale në mediat sociale, dukej se tregonte një palestinez të shtrirë rastësisht, ndërsa forcat pushtuese sulmuan xhamitë e Al Aksa....

MUAJI KUR’ANIT – Hoxhë Irfan Salihu

Xhebel al-Hira është një kodër që shtrihet rreth dy-tri milje larg Qabes. Në maje të saj ndodhet një shpellë e vogël e njohur si...

Disa kuptime shumë të rëndësishme mbi sprovat

Sprova është ligj hyjnor. Njerëzimi përgjatë gjithë historisë është sprovuar, Allahu i Madhëruar ka thënë: “Elif, Lam, Mim. A menduan njerëzit të thonë: “Ne kemi besuar,...

NJOFTIM: Për licencim të hafizëve të Kuranit

Për: Qendrat Islame Shqiptare në Diasporë Lënda: NJOFTIMPër licencim të hafizëve të Kuranit Kryesia e Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës bënë licencim të hafizëve të...

Gjenocidi në Mianmar, Rohingya kërkojnë 150 miliardë dollarë dëmshpërblim nga Facebooku

150 miliardë dollarë kompensim kërkojnë refugjatët e komunitetit Rohingia të Birmanisë nga Facebook. Dhjetëra përfaqësues të këtij komuniteti në Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë e...

OJQ-të kërkojnë depolitizimin e çështjes së personave të pagjetur

Organizatat që merren me çështjen e të pagjeturve nga lufta e fundit në Kosovë kërkojnë që kjo çështje të depolitizohet. Dhimbja e cila po...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan nëpërmjet një mesazhi ka uruar përvjetorin e parë të hapjes së Xhamisë së Madhe Ajasofja

Erdoğan në llogarinë e tij të rrjeteve sociale ka publikuar një video me rastin e përvjetorit, me pamje edhe të namazit të parë të...

Dubai: Pishina më e thellë në botë

Të luash shah apo futboll tavoline, të eksplorosh shpellat dhe të zbulosh një qytet të nënujshëm – të gjitha në një thellësi nënujore prej...

Ambasada amerikane në Serbi: Nuk do të harrojmë vrasjen e vëllezërve Bytyqi, kërkojmë drejtësi

Ambasada amerikane në Serbi, edhe njëherë ka reaguar lidhur me mos veprimin e autoriteteve në Beograd, për kapjen e vrasësve të vëllezërve Agron, Mehmet...

“Ju blini lule, ne blejmë libra”/ Nisma fantastike nxënësve në Lezhë dhe mësuese Lulzimes

Nxënësit e shkollës ‘Beslidhja’ kanë ndërmarrë një nismë shumë të bukur kanë mbjellë lule, janë kujdesur për to dhe sot kanë dalë për t’i...

Të fundit