15.9 C
Pristina
Wednesday, May 29, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Kuzhina

Keni yndyra të larta në gjak, përzierja e këtyre erëzave vepron më shpejt se ilaçet

Edhe pse janë bërë një numër i konsiderueshëm studimesh për erëzat e veçanta, pak prej tyre kanë hedhur dritë për rritjen e konsumimit të...

Pesë dobitë shëndetësore të trumzës, erëzës me veti të fuqishme mjekësore

Trumza vjen nga familja e mentes, por në ndryshim nga shumë erëza të cilat janë thjesht aromatike e mund të përdoren vetëm në receta...

Shurupi i limonit, receta për imunitet të fortë

Limonët, këto agrume të athëta janë shumë të mira për shëndetin e organizmit tonë. Ndonëse limonët nuk mund t’i hamë veçmas aq lehtë sa frutat...

Më të ushqyeshme se mishi dhe më të lehta se frutat për t’u tretur: Dobitë shëndetësore të fasuleve të zeza

Falë mineraleve, vitaminave, fibrave, proteinave, antioksidantëve e lëndëve të tjera ushqyese, fasulet e zeza së bashku me ato të kuqet janë ndër më të...

Nga e gjithë familja e bishtajoreve, fasulet e kuqe janë më të shëndetshmet

Fasulet e kuqe, falë vitaminave dhe mineraleve që ato përmbajnë, vijnë me një sërë përfitimesh shëndetësore për organizmin tonë, duke përfshirë uljen e rrezikut...

Hudhra dhe xhenxhefili, kura e mrekullueshme për zemrën dhe imunitetin

Të dyja këto produkte kanë qenë subjekt studimesh të shumta për vlerat që ofrojnë. Hudhra dhe xhenxhefili janë dy produkte që përmbajnë vlera të shumëfishta...

Sfungjerët dhe peshqirët e kuzhinës janë shkaktarët e helmimit. Ja se si t’i dezinfektoni ato…

Në kuzhinë të gjithë kemi sfungjerë, peshqirë dhe më shumë. Vetëm se ndoshta nuk e dini se të gjitha këto mjete pastrimi nuk janë...

Ushqimi sezonal për shëndet më të mirë

Krahas llojeve të ndryshme të ushqimit mund të jetë e vështirë të vendoset se cilat ushqime ju përshtaten më shumë. Një nga mënyrat që...

Zgjatni afatin e qëndrueshmërisë artikujve edhe deri në gjysmë viti: Truke të thjeshta të cilat do t’ju kursejnë shumë para

Disa truqe të thjeshta dhe paksa të pazakonshme do t’ju ndihmojnë që artikujve një kohë të gjatë tua ruani freskinë dhe të kurseni! Vendosni qepët...

Bamjet, ulin kolesterolin, trajtojnë diabetin dhe trefishojnë energjinë

Bamja është një bimë me origjinë nga Etiopia. Ajo është mjaft e njohura për vetitë e fuqishme terapeutike dhe është përdorur për shekuj me...

Të fundit