15.5 C
Pristina
Friday, May 24, 2024

UNIVERSITETI I PARË NË BOTË NGA NJË ME SHAMI

Më të lexuaratFatima al-Fihri : 1129 vjet më parë, më saktësisht në vitin 895 themeloi universitetin e parë ne bote ne Qytezen Fez te Marokut.

Guinness World Records e ka konfirmuar atë si institucionin arsimor më të vjetër ekzistues ne bote dhe që vazhdon te funksionoje qe nga themelimi i tij.

P.s.Per ato që aludojne sikur gjoja shamia te len te prapambetur!…kjo zonja (rahmet past) dhe Universiteti i themeluar nga ajo jane testament qe hedh poshte paragjykimet tuaja Islamofobe.
Shamia eshte fisnikeria!
Lakuriqesia eshte paturpsia!

Azem Kovaçi. Maj 2024

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit