30.6 C
Pristina
Monday, June 17, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Tregime

Misteret e mumies së faraonit – Lexoje interesante

Dr. Maurice Bukay Profesor Maurice Bukay ishte ndër pjesëtarët e ekipit francez që pritën mumjen e Faraonit, të cilën e dërgoi atje shteti egjiptian,...

HISTORIA E MILIONERIT

Falënderimet qofshin vetëm për Allahun. Paqja dhe shpëtimet qofshin mbi të dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij, si dhe mbi të gjithë pasuesit e...

Koha kur njerëzit falënderojnë hajdutët që i vjedhin

Koha kur njerëzit falënderojnë hajdutët që i vjedhin Profesori mori pagën e tij dhe hipi në një autobus të mbushur me njerëz duke shkuar për...

Vajza dhe babai që s’mund t’i blinte banane, tregim prekës

Babai dhe vajza Vajza e vogël i tha të atit: - Babi, a mund të marrim një banane? Babai kokulur ia ktheu: - Bija ime, nëse...

“Baba, ti më vrave…”

(Histori e dhimbshme) Në një rrugë para syve të një zonje, ndodhi një aksident. Si pasojë një djalosh të plagoset rëndë, me ndihmën e disa...

Në kujtim të ramazanëve të një kohe të shkuar e të pashlyeshme.

Ramazanët e fëmijërisë me kryepersonazh mësuesin, ofiqarin e hoxhën Mulla Mehmeti dhe krahun e tij të djathtë, tupanxhiun entuziast Lic Haradinin.Ramazani quhej Muj i...

Ia vodhi paratë në mes të ditës në një rrugë të frekuentuar në Angli, kur e kuptoi se ishin të xhamisë – ia riktheu...

Një hajn i ka rikthyer qindra funte personit që ia kishte marrë dhunshëm. Gjithçka ndodhi kur e kuptoi se paratë ishin të destinuara për...

Si u bë skocezi musliman pa takuar kurrë ndonjë musliman?

Si ka mundësi, që një njeri nga Skocia që jeton në majet e larta të Skocisë të bëhet muslimanë, pa u takuar ndonjëherë me ndonjë...

TANI E GJETA RRUGËN – Një histori e bukur

TANI E GJETA RRUGËNMe emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, MëshirëplotitFalënderimet qofshin vetëm për Allahun. Paqja dhe shpëtimet qofshin mbi të dërguarin Muhamed, mbi familjen...

Tregimi i tolerancës nga jeta e Hasan Basriut

Hasan el-Basriu(r.h.) e kishte një fqinj të krishterë. Ky fqinj në çatinë e banesës së tij e kishte një tualet, prej të cilit nëpër...

Të fundit