11.8 C
Pristina
Saturday, December 2, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shkencë

Science and Islam: A History(Shkenca dhe Islami: Një Histori)

Ehsan Masood Miti i Epokës së Errët (The Dark Age Myth) Në vitin 410 te e.s., Alariku, mbreti gjerman i Visigotëve, hyri në Romë dhe plaçkiti...

Japonia planifikon të transmetojë energjinë diellore nga hapësira në Tokë

Japonia dhe agjencia e saj hapësinore e quajtur JAXA janë përpjekur për dekada të tëra për të mundësuar transmetimin e energjisë diellore prej hapësirës...

Pse sëmundje nga kafshët te njerëzit gjithnjë e më shumë?

Viruset që po shtohen mes nesh, të fundit sapo e kaluam në formë pandemie Nga Covid-19 tek lija e majmunëve, përmes infeksionit MERS-CoV tek Ebola,...

Si duket shtëpia në të cilën NASA do të simulojë jetën në Mars

Eksperimenti i pritshëm në planetin e kuq me katër persona Katër dhoma të vogla, një palestër dhe shumë rërë të kuqe – NASA ka zbuluar...

Çfarë është Dita e Pi, e sotmja?

14 marsi i një shkence, dhuntie, talenti…. Çdo 14 mars, entuziastët e matematikës nga e gjithë bota festojnë Ditën e Pi dhe Ditën Ndërkombëtare të...

Video mbresëlënëse: si ka ndryshuar planeti ynë në 100 milionë vite

Rezultatet e një studimi që zbulon një model të detajuar dhe dinamik të sipërfaqes së Tokës Klima, lëvizjet tektonike dhe moti bashkëpunojnë për të krijuar...

Zbulimi fantastik: ja ç’do e zëvëndësojë plastikën në të ardhmen

Një studim shkencor në natyrë gjeti zëvendësuesin e përsosur të ndotësit të madh Një studim i ri shkencor ka zbuluar një zëvendësues të plastikës në...

Gjetjet befasuese nga një anije e mbytur 360-vjeçare

Thesaret e ekspozuara në një muze në Hollandë Një sasi e madhe thesari u gjet në rrënojat e anijes 363-vjeçare dhe zbulimi më domethënës ishte...

Çfarë do të thotë “magnituda” dhe “intensiteti” i tërmetit?

Sqarime shkencore në kuadër të tragjedisë turke Madhësia dhe intensiteti i një tërmeti janë dy koncepte që shpesh ngatërrohen. Magnituda e tërmetit përcaktohet nga vlera e...

Sipas psikologëve, ekzistojnë katër lloje inteligjence

Sipas psikologëve, ekzistojnë katër lloje inteligjence: 1. (IQ) 2. (EQ) 3. (SQ) 4. (AQ)1. Kuotienti i Inteligjencës (IQ)Kjo është masa e të kuptuarit tuaj...

Të fundit