30.6 C
Pristina
Monday, June 17, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shkencë

Një oqean i ri po krijohet në Tokë?

Pamje: ja ç'mund të ndodhë me këtë kontinent… Afrika, një kontinent i pasur me diversitet, po përballet me ndryshime dramatike, veçanërisht të prekura nga përçarja...

Një botë e humbur në planetin tonë: “Askush s’ka parë ndonjëherë diçka të tillë”

Zbulimi befasues i një cifti shkencëtarësh Me një peizazh që ndryshon vazhdimisht, Toka është shtëpia e një sërë misteresh që presin të zbulohen. Një sekret i...

Një mal nën det, dy herë më i lartë se Burj Khalifa!

Të fshehtat nënujore ende të paeksporura jo vetëm për gjallesat Eksploruesit e oqeanit që gjurmojnë shtratin e detit në brigjet e Guatemalës kanë zbuluar një...

Shkencëtarët: Vrima e ozonit mund të mos përmirësohet

Sipas hulumtimeve të fundit, vrima në shtresën e ozonit të Antarktikut është thelluar gjatë dy dekadave të fundit, pavarësisht një ndalimi global të kimikateve...

Besa Maloku, shkencëtarja e suksesshme e nivelit botërorë, të cilën mbulesa nuk e pengoj as në dije as në karrierën prestigjioze ndërkombëtare

Besa Maloku vlerën e arsimit e mësoi bashkë me shkronjat e para në shkollë si refugjate. Entuziazmi për dijen dhe shkencën u kultivua në...

Zbulim i madh shkencor: një metal i nxjerrë për herë të parë….

Ai që mendohet të jetë shumë i kërkuar në të ardhmen, pse? Shkencëtarët kanë zbuluar një mineral që nuk është dokumentuar kurrë më parë dhe...

Ku ndodhin më së shumti tërmetet?

Një përshkrim i fenomenit që na “prish gjumin” Numri i të vdekurve nga tërmeti që goditi Marokun javën e kaluar është rritur në mbi 2,800...

Astronautët, ata që përjetojnë të kundërtën: Të shohësh Tokën nga hapësira

Teksa astronautët janë dëshmitarë të pamjeve dhe ngjarjeve që shumica e njerëzve as nuk mund t'i imagjinojnë, ata gjithashtu duhet të bëjnë sakrifica në...

Shkencëtari musliman që vuri themelet e mjekësisë moderne: Ibn Sina

Kitab el-Shifa (Libri i Shërimit), i shkruar nga Sina, është përshkruar si vepra më gjithëpërfshirëse e shkruar nga një person i vetëm në historinë...

A do rikthehen maskat?

Frika nga rishfaqja e COVID-19 po rritet Shkencëtarët kanë bërë thirrje tashmë për kthimin e maskave të fytyrës për shkak të llojit të ri të...

Të fundit