21.3 C
Pristina
Saturday, July 13, 2024


Ky ishte simulimi nga NASA i qëndrimit në Mars

Më të lexuarat

378 ditë në një strukturë të izoluar imitim i Planetit të Kuq

I pari nga disa misione të NASA-s që synonin simulimin e jetesës në Mars përfundoi të shtunën në Hjuston, Teksas, pasi katër vullnetarë u larguan nga habitati i NASA-s në Mars pas më shumë se një viti.

Dy gra dhe dy burra kaluan 378 ditë në Mars Dune Alpha, një strukturë e izoluar prej 160 metrash katrorë në Qendrën Hapësinore Johnson në Hjuston që imiton kushtet në Planetin e Kuq.

Ky mision ishte i pari në serinë Crew Health and Performance Exploration Analog (CHAPEA) që synonte të ndihmonte NASA-n të përgatitej për një fluturim kthimi në Hënë dhe një ditë madje edhe në Mars.

Ata nuk u lejuan të largoheshin nga objekti

Drejtoresha e inxhinierisë së NASA-s, Julie Kramer tha se projekti “na jep mundësinë të mësojmë gjithçka që është e rëndësishme në lidhje me këto sisteme komplekse dhe do ta bëjë udhëtimin në Mars dhe kthimin shumë më të sigurt”.

Misione të mëtejshme CHAPEA janë planifikuar për 2025 dhe 2027, tha ajo.

Mars Dune Alpha u krijua duke përdorur një printer 3D. Kur u larguan nga habitati të shtunën pas më shumë se një viti, katër vullnetarët CHAPEA, të cilët nuk u lejuan të largoheshin nga objekti pa dritare gjatë qëndrimit të tyre, u zhvendosën.

“Ne mund t’i bëjmë këto gjëra së bashku,” tha anëtari i ekuipazhit Ross Brockwell.

“Ne mund të përdorim kureshtjen dhe qëllimin tonë për të arritur paqen dhe prosperitetin për të mirën e të gjithëve në çdo pjesë të Tokës.”

Pjesëmarrja në një mision të simuluar në Mars ishte një “përvojë e mrekullueshme”, tha ai.

“Dhe unë me të vërtetë shpresoj që kjo të na ndihmojë të arrijmë në Mars.”

Qëllimi i programit Artemis të NASA-s, i quajtur sipas perëndeshës greke të hënës, është të dërgojë njerëz në hënë përsëri në vitet 2030, duke përfshirë personin e parë me lëkurë të errët dhe gruan e parë.

Një bazë hënore si themeli i një misioni në Mars

Qëllimi afatgjatë i Artemis është të krijojë një bazë të përhershme hënore si një bazë për misionet në Mars.

Për të parën nga misionet e saj CHAPEA, të cilat simulojnë një qëndrim në Mars, NASA nuk zgjodhi astronautë të trajnuar. Të drejtë për të aplikuar ishin të gjithë shtetasit amerikanë “të shëndetshëm dhe të motivuar” ose banorë të përhershëm midis moshës 30 dhe 55 vjeç me një diplomë bachelor në inxhinieri ose shkencë dhe dy vjet përvojë pune të ngjashme, ose të paktën 1000 orë pilotim të një avioni.

Habitati ku ata kaluan një vit përfshin dhoma gjumi private me përmasa rreth gjashtë metra katrorë, një dhomë të përbashkët ndenjie të pajisur me TV dhe kolltuqe, stacione pune dhe një stacion mjekësor.

Gjatë qëndrimit të tyre, vullnetarët u lejuan të qëndronin në kontakt me familjet dhe miqtë, por komunikimet u vendosën në “kohën e Marsit”, që do të thotë se një mesazh i zakonshëm do të merrte 22 minuta për të arritur në Tokë.

Sipas NASA-s, ekuipazhi kreu “simulime të shumta “Marswalks”, rriti dhe korri disa kultura marule për të rimbushur periodikisht ushqimin në raftet dhe mori pjesë në mirëmbajtjen e habitatit dhe pajisjeve.

“Për të krijuar kushte sa më të ngjashme me ato në Mars”, ata gjithashtu u përballën me “stresues mjedisorë si kufizimet e burimeve, izolimi dhe dështimi i pajisjeve,” tha agjencia hapësinore. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit