2.5 C
Pristina
Thursday, December 1, 2022
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Lajme

BFI pjesëmarrëse në dekorimin e Ismail Kadaresë

Me rastin e dekorimit të letrarit të mirënjohur shqiptar Z Ismail Kadare nga Komuna e Tetovës me titullin “Qytetar nderi” ftesës ju përgjigj edhe...

TAKIM I IX I KRERËVE TË BASHKËSIVE ISLAME BALLKANIKE PËR SIGURI DHE PAQE NË RAJON

Të shtunën, më 26.11.2022 në qytetin Varna të Bullgarisë, nën patronazhin e Kryetarit të Dijanetit të Turqisë Prof. Dr. Ali Erbash dhe në organizimin...

Delegacion i BFI vizitoi Qendrën Islame në Uinterthur

Në kuadër të vizitës së delegacionit të Bashkësisë Fetare Islame të RMV në Zvicër, Drejtori i sektorit për diasporë pranë Rijasetit të BFI, Dr....

URIME 28 NENTORI – DITA E FLAMURIT

Me gëzimin më të madh përjetojmë 28 Nëntorin – Ditën e Flamurit që shënon momentin më të rëndësishëm të kombit, shpallja e Pavarësisë së...

REISUL ULEMA MORI PJESË NË JUBILEUN E 5 VJETORIT TË THEMELIMIT TË IKD NË EFRETIKON TË ZVICRËS

Më 27.11.2022 Reisul Ulema i BFI e RMV H. Hfz Shaqir ef Fetahu i shoqëruar nga Dr. Selver Xhemaili, Drejtor për diasporë, H. Sabahudin...

NJË VIZITË QENDRËS KULTURORE ISLAME – UINTERTHUR

Reisul Ulema me bashkëpuntorët e tij vizitoi QKI në Uinterthur ku u prit nga Imami i mirënjohur H. Ismail ef. Halili dhe z. Adem...

Vendimi për vizat, në rend dite të mërkurën në Bruksel

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së, në...

Reforma zgjedhore, Komisioni së shpejti drafton Ligjin për zgjedhjet

Komisioni ad-hoc për Reformën Zgjedhore në Kosovë po mban punëtorinë e dytë, ku u tha se megjithëse Kosova organizon procese demokratike zgjedhore, ky proces...

Katër shqiptarë u rrahën të hënën në veri të Mitrovicës

Policia e Kosovës ka njoftuar se katër shqiptarë janë sulmuar fizikisht në sheshin “Car Llazar” në veri të Mitrovicës. Sipas raportit të policisë thuhet se...

Ku e donte Hasan Prishtina, kryeqytetin e Shqipërisë?

Vizioni patriotik i shtetarit të Pavarësisë Mehmet Prishtina, nipi i Hasan Prishtinës deklaroi se ai kërkonte që Shkupi të ishte kryeqyteti i shqiptarëve. Në një intervistë...

Të fundit