14.7 C
Pristina
Monday, September 20, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Fakte

Papa shpreh dhimbje, por jo ndjesë pas zbulimit të eshtrave të 215 fëmijëve që ishin të vendosur në shkolla të administruara nga Kisha Katolike

Papa Françesku shprehu të dielën dhimbje lidhur me zbulimin në një shkollë në Kanada të eshtrave të 215 fëmijëve të fiseve indigjene. Fëmijët ndiqnin...

Bëhen 22 vjet nga kapitullimi i Sllobodan Millosheviqit

Sot bëhen 22 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilin iu dha fund luftës në Kosovë, pas dorëzimit të ish-ushtrisë...

Gruaja që fitoi betejën 20-vjeçare për rrënimin e kishës serbe, shtrohet në spital

Fata Orloviq, nga Konjeviq i Bosnjës dhe Hercegovinës, e njohur si gruaja që fitoi betejën 20-vjeçare për rrënimin e kishës serbe, u shtrua në spital...

Letrat e Profetit Muhamed (s) per Mbreterit (628 e.s)

Profeti (s) dhe ndjekesit e tij ishin te zene me germimin e llogores ne pregatitje per mbrojtjen e qytetit te tyre, Medines, nga sulmi...

Raport: Numri i xhamive vazhdon të rritet në SHBA

Numri i xhamive ka vazhduar të rritet me një ritëm të qëndrueshëm në gjithë SHBA-në, sipas një raporti që identifikoi 2.769 xhami në vitin...

Danimarka ndihmëse e shërbimit sekret të SHBA-së në përgjimin e shteteve evropiane dhe liderëve të këtyre vendeve

Shërbimi sekret danez i ka ndihmuar shërbimit sekret amerikan NSA që të përgjonte politikanë të lartë evropianë dhe gjermanë. Ironia e kësaj historie: edhe...

Çfarë bënë myslimanët për hebrenjtë? Islami i shpëtoi hebrenjtë – David J Wasserstein

David J Wasserstein Islami i shpëtoi hebrenjtë. Ky është një pohim jopopullor dhe i sikletshëm në botën moderne, por është një e vërtetë historike. Argumenti...

Dita e Katastrofës: ç’ndodhi me palestinezët 73 vjet më parë

73 vjet më parë, më 15 maj 1948, filloi katastrofa më e madhe e popullit palestinez. Atë ditë, e quajtur Dita e Katastrofës (Nakba),...

Ja disa nga shkollat e ndërtuara në Kosovë nga arabët, “shkolla, jo xhami”

Populli arab dhe organizatat qeveritare dhe jo qeveritare arabe janë prej mbështetësve më të mëdhenjë të popullit të Kosovës që nga periudha e pasluftës...

Hapet ura e varur më e gjatë në botë

Portugalia ka hapur urën e varur më të gjatë në botë. Ura për këmbësorë, në Arouka, mbahet nga kabllo të rënda çeliku, dhe ka...

Të fundit