14.4 C
Pristina
Saturday, May 18, 2024

Viti 1961: si dukej shpërthimi më i madh bërthamor, 3333 herë më i fortë se ai në Hiroshima

Më të lexuarat

Kjo ishte “Car Bomba”, pamjet “secret” të cilës u publikuan vitet e fundit

Nëse keni menduar ndonjëherë se çfarë do t’i bënte tokës bomba më e fuqishme bërthamore, me siguri do të shkoheshit. Nëse do ta kishit përjetuar vërtet, mund të mos ishit këtu për të treguar “përrallën”.

Falë pamjeve të rralla të publikuara nga qeveria ruse në vitin 2020, tani mund të shohim efektin e tmerrshëm të atij shpërthimi masiv të shkaktuar nga famëkeqja “Car Bomba”.

Videoja është 40 minuta dhe është klasifikuar si sekret për dekada të tëra. Por më 20 gusht 2020, Rosatom, agjencia shtetërore bërthamore e Rusisë, publikoi pamjet për të shënuar 75-vjetorin e industrisë bërthamore të vendit.

“Car Bomba” u shpërthye më 30 tetor 1961 në brigjet e ishullit Severny pranë Oqeanit Arktik. Kjo bombë u mbiquajt “Perandori” për shkak të masivitetit të saj. Ishte një bombë hidrogjeni me një fuqi prej 50 megatonësh, që është e barabartë me 50 milionë tonë eksploziv.

Kjo bombë ishte 3,333 herë më e fuqishme se ajo që shkatërroi Hiroshimën, e cila vrau 140,000 njerëz. Ky shpërthim ishte gjithashtu dukshëm më shkatërrues se bomba më e madhe me hidrogjen e shpërthyer nga Shtetet e Bashkuara në 1954, e cila kishte një rendiment prej 15 megatonësh.

Në video shihet se bomba peshon 27 tonë dhe është e gjatë rreth tetë metra. Për ta dorëzuar atë, domethënë për ta ngarkuar në aeroplan, duhej të hiqeshin disa nga rezervuarët e karburantit nga bombarduesi sovjetik Tu-95V. Megjithëse u shpërthye në një lartësi prej rreth 4000 metrash mbi tokë, shpërthimi ishte aq i fuqishëm sa vala goditëse goditi bombarduesin deri në 110 km larg. Përhapja e vetë shpërthimit mund të shihej nga një distancë prej 1000 km, dhe vala goditëse u shtri 70 km në ajër – shtatë herë lartësia e malit Everest.

Edhe më e frikshme, “Car Bomba” mund të kishte qenë edhe më e fuqishme. Fillimisht ishte projektuar për një shpërthim prej 100 megatonësh, por u zvogëlua për të minimizuar dëmet për popullatën e përgjithshme. Ishte një nga testet e fundit bërthamore mbi tokë, pasi Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Sovjetik nënshkruan Traktatin e Ndalimit të Pjesshëm të Testeve Bërthamore në vitin 1963, i cili kërkonte që të gjitha testet e ardhshme të kryheshin nën sipërfaqen e tokës. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit