14.4 C
Pristina
Saturday, May 18, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Ekonomi Islame

Modele të suksesshme dhe të dështuara të lidershipit sipas Kur’anit – Prof. Dr.Hfz. Hajredin Hoxha

  Historia njerëzore është përplot shembuj dhe modele lidershipi të suksesshëm dhe të dështuar, dhe këtë jo vetëm në një fushë të caktuar. Evidentimi i...

Përgjegjësia sociale tek organizatat muslimane jofitimprurëse

Organizatat jofitimprurëse janë jetike për strukturën komunale të komunitetit musliman amerikan. Shumica e organizatave jofitimprurëse muslimane janë xhami. Të tjerët kanë role të tjera...

Argumentet e transparecës (të qenit i hapur) në kulturën e muslimanit modern – Prof. Dr.Hfz. Hajredin Hoxha

  Ajo që, para së gjithash, duam të konfirmojmë në këtë kapitull është se Kultura jonë nuk pranon në asnjë mënyrë të shkrihet në kulturat...

“Sancar”, anija luftarake turke pa pilot së shpejti në përdorim

“Sancar” është prodhuar në bashkëpunim mes kompanive turke në sektorin e industrisë së mbrojtjes, HAVELSAN dhe Yonca-OnukAnija luftarake turke pa pilot "Sancar" u prezantua...

Turqia, drejt një avioni luftarak kombëtar

Më 18 mars 2023, prezantimi i krenarisë së re ajroreTurqia është duke bërë përgatitjet e fundit për fluturimin e parë të një avioni të...

“Shpimi në Mesdhe është juridiksion i Turqisë, për këtë nuk kemi nevojë për lejen e askujt”

Anija turke e shpimit “Abdulhamid Han” ka lundruar sot nga porti Tasucu në qytetin e Mersinit drejt pusit “Yorukler-1” në Detin Mesdhe, ku do...

TURQIA THYEN KINËN

TURQIA THYEN KINËNMjafton për të furnizuar botën për 1000 vjet. Zbulime turke që do të ndihmojnë teknologjinë e makinave elektrike. Ndihmon prodhuesit ndërkombëtarë në...

Türkiye vitin e kaluar shpenzoi 5.59 miliardë dollarë në ndihma humanitare

Kreu i fondacionit, i cili është i lidhur me Drejtorinë e Çështjeve Fetare të Türkiye-s tha se vendi do të vazhdojë të jetë edhe...

3 Mënyrat e produktivitetit

Njerëzit më pyesin nëse jam gjithmonë produktiv dhe nëse relaksohem ndonjëherë… Përgjigja është po dhe jo. Po, përpiqem të jem vazhdimisht produktiv dhe të mos humbas...

Arritje e re e dronit turk, Bayraktar AKINCI thyen rekordin e lartësisë

Droni luftarak Bayraktar AKINCI B kreu një fluturim në kohëzgjatje prej 20 orë e 23 minuta, duke arritur lartësinë rekorde prej 13.716 metra Droni turk...

Të fundit