12.9 C
Pristina
Friday, March 31, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shkencë dhe Teknologji

Risa e LG: ekrani i shtrirë me rezolucion të lartë

Ngjitet lehtësisht në sipërfaqe të lakuar si lëkura, veshje, mobilje, makina dhe aeroplanë Kompania LG Display prezantoi ekranin e parë me rezolucion të lartë që...

Lufta me kancerin, “arma” më e re për sëmundjen e ligë

Një zbulim premtues nga studiuesit në Universitetin e Dresdenit Një zbulim revolucionar për parandalimin dhe trajtimin e kancerit është bërë nga shkencëtarët nga Universiteti gjerman...

OBSH: Kriza tjetër e shëndetit nga Corona

Pasojat shpirtërore dhe mentale të pandemisë Pandemia e COVID-19 ka krijuar një krizë globale të shëndetit mendor, duke nxitur stresin dhe duke dëmtuar shëndetin mendor...

Studim: Rrjetet sociale rrisin rrezikun e depresionit

Njerëzit që përdorin rrjetet sociale janë tri herë më të prirur për të rënë në depresion në 6 muajt e ardhshëm, krahasuar me...

Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook, vlerëson vajzën muslimane për zhvillimin e aplikacionit në moshën 8-vjeçare

  Një vajzë indiane që jeton në Dubai së fundmi mori një lajm të mirë pasi CEO i Apple, Tim Cook, e uroi atë për...

Puna nga shtëpia: 5 top aplikacionet për punë online

  Pjesë e pandashme e punës prej shtëpisë, sigurisht që është edhe mbajtja e takimeve online përmes video-aplikacioneve të ndryshme. Për me ju lehtësu krejt...

Gjimnazistët e “Zef Lushit”, shkencëtarë të rinj të NASA-s (VIDEO)

Nëse  dëshirojmë të dimë, se a ka pasur tërmet në Hënë, apo kur ka pasur dhe sa ballë ka qenë, këtë e kemi të...

“Sancar”, anija luftarake turke pa pilot së shpejti në përdorim

“Sancar” është prodhuar në bashkëpunim mes kompanive turke në sektorin e industrisë së mbrojtjes, HAVELSAN dhe Yonca-OnukAnija luftarake turke pa pilot "Sancar" u prezantua...

Kaspersky dhe Microsoft, bashkë për sigurinë kibernetike

Ç’do ofrojnë të dyja kompanitë në rast sulmesh? Kaspersky dhe Microsoft kanë integruar ekipet e tyre të sigurisë në mënyrë që ata të mund të...

Fotografi tjera mbresëlënëse nga teleskopi James Webb, kësaj radhe sjellin Jupiterin – planetin më të madh të sistemit diellor

Shkencëtarët të hënën kanë publikuar imazhet e planetit më të madh të sistemit diellor. Teleskopi hapësinor i NASA-s, James Webb, ka shkrepur fotografitë në...

Të fundit