15.5 C
Pristina
Friday, May 24, 2024

Paralajmërim për stuhi të fortë gjeomagnetike

Më të lexuarat

Ç’probleme mund të shkaktojë femoneni që vjen nga dielli?

Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike e SHBA (NOAA) lëshoi ​​një paralajmërim të rrallë për një stuhi të fortë gjeomagnetike të enjten vonë. Ky është njoftimi i parë i tillë që nga viti 2005, kur Toka u godit nga sasia më e lartë e rrezatimit të regjistruar në më shumë se gjysmë shekulli.

NOAA thekson se fenomeni i pazakontë mund të prishë funksionimin e pajisjeve elektronike, GPS dhe pjesëve të rrjetit të energjisë. Gjithashtu, në SHBA mund të krijojë një Aurora spektakolare.

Paralajmërimi vjen pas një sërë shpërthimesh diellore, gjatë të cilave janë zbuluar disa nxjerrje të mëdha të plazmës nga Dielli. Këto shpërthime filluan më 8 maj dhe mund të vazhdojnë gjatë fundjavës.

Të paktën pesë ndezje të lidhura me këtë aktivitet diellor duket se janë drejtuar drejt Tokës dhe mund të shkaktojnë një stuhi gjeomagnetike duke filluar nga e premtja.

“Stuhitë gjeomagnetike mund të ndikojnë në infrastrukturën në orbitën afër Tokës dhe në sipërfaqen e Tokës”, thuhet në deklaratën e NOAA, duke shtuar se ato mund të “prishin potencialisht komunikimet, rrjetin elektrik, navigimin, radion dhe operacionet satelitore”. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit