10.1 C
Pristina
Thursday, September 28, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shkencë dhe Teknologji

Science and Islam: A History(Shkenca dhe Islami: Një Histori)

Ehsan Masood Miti i Epokës së Errët (The Dark Age Myth) Në vitin 410 te e.s., Alariku, mbreti gjerman i Visigotëve, hyri në Romë dhe plaçkiti...

Japonia planifikon të transmetojë energjinë diellore nga hapësira në Tokë

Japonia dhe agjencia e saj hapësinore e quajtur JAXA janë përpjekur për dekada të tëra për të mundësuar transmetimin e energjisë diellore prej hapësirës...

Prefiksi i Kosovës, pjesë e platformës LinkedIn falë Hava Malokut

Kodi telefonik i Kosovës +383 deri tash ka qenë inekzitent në platformën më të madhe “online” të punësimit dhe biznesit në botë. Shqiptarja e...

Samsungu merr vendim interesant për inteligjencën artificiale

  Samsungu ka ndaluar përdorimin e mjeteve të inteligjencës artificiale (AI) si ChatGPT në rrjetet e saj të brendshme dhe pajisjet e kompanisë, për shkak...

‘Kumbari’ i Inteligjencës Artificiale, Geoffrey Hinton, paralajmëron për rreziqe ndërsa largohet nga Google

  Geoffrey Hinton, 75 vjeç, njoftoi dorëheqjen e tij nga Google, në një deklaratë për New York Times, duke thënë se, tani i vjen keq...

Türkiye shpall udhëtarët e parë hapësinorë të vendit

Alper Gezeravcı dhe Tuva Cihangir Atasever do të dërgohen në hapësirë në tremujorin e fundit të këtij viti Türkiye ka zgjedhur Alper Gezeravcı dhe Tuva...

Pse sëmundje nga kafshët te njerëzit gjithnjë e më shumë?

Viruset që po shtohen mes nesh, të fundit sapo e kaluam në formë pandemie Nga Covid-19 tek lija e majmunëve, përmes infeksionit MERS-CoV tek Ebola,...

Si duket shtëpia në të cilën NASA do të simulojë jetën në Mars

Eksperimenti i pritshëm në planetin e kuq me katër persona Katër dhoma të vogla, një palestër dhe shumë rërë të kuqe – NASA ka zbuluar...

Erdoğan: Anija TCG Anadolu, simbol që do të forcojë pozicionin tonë në botë në Shekullin e Türkiye-s

"Anijen TCG Anadolu e shohim si një simbol që do të forcojë pozicionin tonë si lider në Shekullin e Türkiye-s dhe një vend i...

Rrugët tona po bëhen të “mençura” – si do të evoluojë infrastruktura përmes inteligjencës artificiale

Vetëm 150 vjet më parë, veturat ishin një koncept i largët. Që atëherë, ne kemi kaluar nga karrocat me kuaj në automobila me motor...

Të fundit