12.8 C
Pristina
Saturday, April 20, 2024

Gjithnjë e më shumë të rinj vuajnë nga një lloj kanceri

Më të lexuarat

Mjekët janë të shqetësuar, askush nuk e di se cila është arsyeja

Më shumë njerëz nën moshën 50 vjeç po preken nga kanceri se kurrë më parë – dhe mjekët në botë nuk mund ta kuptojnë pse po ndodh kjo.

Siç raportohet nga Wall Street Journal, vdekja tronditëse e aktorit të famshëm Chadwick Boseman në vitin 2020, i cili vdiq nga kanceri i zorrës së trashë në moshën 43-vjeçare, duket se ka alarmuar publikun për një prirje në rritje që shumë studiues e kishin paralajmëruar një dekadë më parë.

“Kanceri i zorrës së trashë ishte ‘kanarina në minierë’,” thotë epidemiologu Timothy Rebbeck i Institutit të Kancerit Dana-Farber në Boston. Menjëherë pas kësaj, dukej se kishte një shpërthim të llojeve të ndryshme të kancerit, shumë të lidhura ose afër traktit gastrointestinal: apendiksi, pankreasi, stomaku dhe mitra.

Siç thekson WSJ, incidenca e kancerit të zorrës së trashë tek të rinjtë është rritur ndjeshëm në dekadat e fundit, me një në pesë pacientë të rinj me llojin e kancerit nën moshën 50 vjeç, një shkallë që është dyfishuar që nga viti 1995, sipas një analize nga Shoqata Amerikane e Kancerit.

“Ne po shohim gjithnjë e më shumë të rinj që nuk i përshtaten mësimeve klasike se kanceri është një sëmundje e të moshuarve,” tha për WSJ Monique Gary, drejtoreshë mjekësore e programit të kancerit në Qendrën Shëndetësore Grand View në Pensilvani.

Një paciente e tillë e re me kancer është 27-vjeçarja Meilin Keen, së cilës iu hoq stomaku në fund të vitit 2023 pasi u diagnostikua me kancer në stomak. Keen u tha mediave se ajo duhej të shtynte provimin e jurisprudencës sepse mjegulla e trurit nga kimioterapia e bëri të vështirë studimin, duke vënë në pritje ëndrrat e saj për t’u bërë avokate dhe për t’u zhvendosur në New York. Edhe pse ajo ka luftuar me problemet e stomakut që kur ishte adoleshente, duke përfshirë refluksin e acidit dhe urthin, Keen kuptohet se u befasua kur u diagnostikua me kancer në të 20-at e saj.

Kanceret e traktit tretës si ai i saj duket se ndodhin shumë më shpesh tek të rinjtë sesa llojet e tjera, dhe mbetet e paqartë pse. Ka pasur spekulime të ndryshme për atë që po ndodh atje, nga kërkimet mbi dietën, peshën… Madje një studim pretendonte se kishte gjetur një lidhje midis lindjes me prerje cezariane dhe zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë në moshë të re.

Pavarësisht nga shkaqet, mjekët duhet të përballen me një sulm të diagnozave të kancerit tek të rinjtë. Vetëm disa muaj pasi Boseman vdiq në vitin 2020, Shoqata Amerikane e Kancerit filloi të rekomandojë ekzaminimet e kancerit të zorrës së trashë duke filluar nga mosha 45-vjeçare. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit