34.2 C
Pristina
Friday, July 12, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Analiza dhe Opinione

Një ‘Ismail’ për rikonkuistën shqiptarët – Nga Justinian Topulli

𝐍𝐣ë ‘𝐈𝐬𝐦𝐚𝐢𝐥’ 𝐩ë𝐫 𝐫𝐢𝐤𝐨𝐧𝐤𝐮𝖎𝐬𝐭ë𝐧 𝐬𝐡𝐪𝐢𝐩𝐭𝐚𝐫𝐞 Edhe pse titulli më sipër është një fjali paradoksale, ai e merr frymëzimin nga vepra e ndaluar e K. Myftarajt...

Foreign Policy: Kush do të luftojë ende për Evropën?

Realiteti lakuriq i një kontinenti që po vuan dështimin e vizionit të saj të paqes Nga Ivan Krastev Në dhjetorin e vitit 1989, duke qëndruar në...

Reagimet emocionale – Justinian Topulli

Emocioni është pjesë thelbësore e qenies njerëzore, pa të ai nuk e motivon dot jetën, por emocioni është edhe i dëmshëm e i gabuar...

Calcalist: A mundet Izraeli pa armë amerikane?

Rrethana e pathënë që mund t’i japë fund tmerrit në Gaza Një raport i gazetës izraelite Calcalist thotë se Izraeli mbështetet pothuajse ekskluzivisht në armët...

Macron ka “vdekur” politikisht; a mund ta ndalë dikush Le Pen?

Presidenti duhet vendosë nëse do të mbështesë të majtën për të penguar ngjitjen në pushtet të së djathtës ekstreme Nga Clea Caulcutt, Politico.eu Emanuel Macron përballet...

Tre gra dhe një burrë, mund të ndryshojnë historinë e zgjedhjeve në SHBA

Biden s’ka ndërmend të tërhiqet, por lidershipi demokrat po përgatit planin B Nga Andrea Marinelli, Corriere della Sera Nata e debatit të parë presidencial midis Joe...

Mjeku human – Justinian Topulli

Meqë skandali i mjekut të Onkologjikut është tema e ditës në mediat tona, si hoxhallarë na takon edhe ne t'i themi dy fjalë. Pas predikuesve...

Haaretz: Izraeli në prag të fashizmit, a do të vazhdojë bota të bëjë sehir?

Turma të tërbuara sionistësh linçojnë arabët dhe të tjerët në rrugët e Jeruzalemit Nga David Ohana & Oded Heilbronner Zhurma e hapave të banditëve që vraponin...

Katër skenarët e zgjedhjeve të parakohshme në Francë

Nëse fiton e djathta ekstreme, priten telashe për vendin por edhe BE-në Nga Rama Yade, Atlantic Council Pas vendimit të papritur të presidentit Emanuel Makron për...

Kolumnist rus: Pashmangshmërisht drejt një Rendi të Ri Botëror

Shumë çështje mund të zgjidheshin me negociata, jo me luftëra - shpjegon Sergey Mirkin Në një shkrim të tij, kolumnisti rus Sergei Mirkin shprehet se...

Të fundit