26.2 C
Pristina
Friday, July 12, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Analiza dhe Opinione

Kampet e përqendrimit në Evropën e shekullit XXI-të

Çfarë ndodh në qendrat e përdorura nga vendet e BE-së për të ngadalësuar migrimin e paligjshëm Nga Nicole Corritore, Balcani Caucaso Xhanfranko Skiavone, studiues i migracionit,...

Dështimi: Izraeli në Gaza, si SHBA-ja në Vietnam

Pse strategjia e gabuar e Netanjahut po e bën më të fortë Hamasin Nga Robert A. Pape, Foreign Affairs Nëntë muaj operacione luftarake izraelite dhe tokësore...

Ish-kryeministër i Skocisë: Islamofobia, si helm në politikën evropiane!

Shqetësimi i udhëheqësit të parë mysliman në një demokraci perëndimore Nga Humza Yousaf, The Guardian Ndërsa shumë njerëz nëpër botë, janë me të drejtë shumë të...

BBC: Krimet e Rojes Bregdetare greke ndaj emigrantëve në Mesdhe

Raporti që shpartallon “shtetin europianist” që këlthet për Belerin dhe të drejtat e minoritetit në Shqipëri Roja Bregdetare greke është akuzuar se ka shkaktuar vdekjen...

Gazetari francez: Ja pse Kisha favorizon homoseksualët dhe mënjanon heterosekualët

Frederik Martel: Vatikani, historikisht dhe strukturalisht gay, beteja e Françeskut thuajse e humbur Nga Matt McDonald, The Spectator Papa Françesku kërkoi sërish ndjesë këtë javë për...

Drejtësia dhe barazia si vlera autonome morale – Redi Shehu

Drejtësia dhe barazia si vlera autonome morale Redi Shehu Nëse ka një çështje ku qenia njerëzore, në mënyrë të vazhdueshme, ka demonstruar dështime të njëpasnjëshme, është...

Ku mbështetemi për atë çka bëjmë? – Ferid Muhiq

Ku mbështetemi për atë çka bëjmë? Ferid Muhiq A gënjehemi, vallë, kur pyetemi se çka të bëjmë? Çka nëse ajo çka do të bëjmë (çfarëdo qoftë...

Paradokse padrejtësie me barazinë dhe dhimbjen – Ervin Hatibi

Paradokse padrejtësie me barazinë dhe dhimbjen Ervin Hatibi Të shpërndarë me vrap në drejtime të ndryshme, lëkurëkuqët trasportuan buzëqeshjen e tyre plot ligësi në pasqyrëzat që...

Shanset e barabarta dhe pabarazitë ekonomike – Dorian Sevo

Shanset e barabarta dhe pabarazitë ekonomike Dorian Sevo John Rawls na thotë se jeta e mirë e një shoqërie vjen vetëm kur shanset për të arritur...

Rreziku i barazisë – Brenton Kotorri

Rreziku i barazisë Brenton Kotorri I Në shoqëritë demokratike, synimi për barazi dhe drejtësi qëndron si një prej themeleve të guximshme të qeverisjes dhe përparimit shoqëror. Barazia...

Të fundit