2.5 C
Pristina
Friday, December 2, 2022
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Analiza

SI LINDI SEKULARIZMI?

Perëndimi i krishterë, me amullinë fetare që kishte, ishte vend dhe tokë ideale për lindjen dhe zhvillimin e këtij sistemi. Franca, pas revolucionit...

Magjepsja ndaj fuqisë materiale

Gati sa në Kuran thelbi i gjithë ballafaqimit është në mes dukurisë materialiste dhe asaj fetare, apo thënë ndryshe, dynjasë dhe ahiretit.Ndërkohë, njerëzit...

Barngrënësit po praktikojnë terrorizëm ideologjik kundër njerëzve në emër të soliridaritetit për pulat e ngrënshme

Mendojeni se si minoritetet e verdha fillojnë të rrënjosen dhe më pas ato kthehen pak nga pak në minoritete diktatoriale që kërkojnë të imponojnë...

Washington Post: Ja ç’kërkon “privatisht” SHBA nga Zelensky

Strategjitë mes luftës dhe diplomacisë me rusët SHBA po inkurajon privatisht Ukrainën që të sinjalizojë se është e hapur për negociata me Rusinë, raportoi Washington...

Për të djathtën shqiptare – Justinian Topulli

Për të djathtën shqiptareE djathta shqiptare duhet të ketë parasysh që nuk mund të ndjekë verbërisht tendencat e së djathtës perëndimore, sidomos ato islamofobe,...

Vetëvrasjet, Mali i Zi më së shumti, Shqipëria më së paku në rajon

Ajo që përbën fakt interesant, ndonëse me përqindje më të ulët të vetëvrasjeve, Shqipëria radhitet për vetëvrasje më të shumta të shkaktuara nga gjinia...

Gazeta Blic: për takimet e Vuçiq me serbët e Kosovës

Siç ka shkruar “Blic”, një nga përshtypjet kryesore pas takimeve dhe bisedave gjithë natës të Vuçiqit me serbët nga Kosova është se 72 orët...

Epidemia e paturpësisë

Mënyra se si bashkëveprojnë të rinjtë muslimanë, meshkujt dhe femrat, me njëri-tjetrin dhe veçanërisht mënyra se si bisedojnë në internet është e mjaftueshme për...

A duhet refuzuar festa hallouinit për vlerat e diskutueshme tek femijët dhe fatura e kripur e saj? – Nga Fabian Zhilla

Është feste pagane mesjetare e cila feston fillimin e vitit të ri dhe kujton shpirtat e vdekur. Nga Irlanda më pas u perhap në...

Njëzet intervista që tregojnë se Trump është një “rrezik i pashoq”

Gazetari Bob Woodward, me libër të ri për ish-presidentin amerikan “Egocentrizmi i tij dhe drejtësia e tij e pengojnë atë të bëjë punën e tij…...

Të fundit