20.4 C
Pristina
Thursday, June 20, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Analiza

Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve – ekspozohet ‘lufta’ nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Kur kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale në Hagë (ICC) njoftoi se po kërkonte urdhër-arreste kundër liderëve të Izraelit dhe Hamasit, ai lëshoi një paralajmërim...

Antikorrupsioni: koha për ta dashur Shqipërinë si vendin që udhëheq kjo grua

Rezoluta pa pikë vlere e Ramës që nuk i referohet asnjë modeli të moralit qeverisës në botë, Singaporit dhe vendeve skandinave Parlamenti miratoi të hënën,...

A është Evropa shumë e madhe për një zgjerim të mëtejshëm?

BE rrezikon të kthehet në një fushëbetejë midis SHBA-së dhe Kinës Nga Ana Palacio, Project Syndicate Në fillim të këtij muaji, Bashkimi Evropian kremtoi 20-vjetorin e...

Si mund të ketë drejtësi nga barazimi i viktimës dhe autorit?!

Haga, pre e politikës së ruajtjes së ekuilibrave, por krimet e Netanjahut nuk mund të kenë baraspeshë Nga Bakir Oweida*, Arab News A është bërë Gjykata...

Pse udhëheqësit arabë nuk po i ndihmojnë palestinezët në Gaza?!

Disa të vërteta të trishta rreth një realiteti që u vjen era “meskinitet politik” Nga Giorgio Cafiero, Responsiblestatecraft Teksa po vazhdon lufta e tmerrshme në Gaza,...

Pse Mohammed bin Salman ka dështuar me Gazën?

Ndihma humanitare në vend të rolit të fortë politik...! Akademiku saudit opozitar, dr. Madavi Al-Rasheed, në rubrikën e tij në uebsajtin britanik Middle East Eye,...

Vdekja e papritur që mund të trazojë ujërat

Ç'pritet në Iran dhe rajon pas ikjes nga kjo botë të presidentit Raisi Nga Erika Solomon & Farnaz Fassihi, New York Times Ebrahim Raisi, presidenti i...

Liria dhe vetëkontrolli, liberalizmi dhe besimi – Justinian Topulli

Ky shkrim, edhe pse është përgjithësues për konceptet që trajton, merr shkas nga një debat skajor, që lind shpesh mes besimtareve të mbuluara dhe...

Srebrenica dhe Gaza: Dyfytyrësia e neveritshme e Perëndimit

Një rezolutë për të parën, nga ata që mbështesin genocidin ndaj së dytës(!) Nga Farhan Mujahid Chak, Daily Sabah Unë nuk besoj më tek përrallat, megjithëse...

Efektet e kufizimeve të reja në regjistrimin e studentëve nderkombëtarë në britaninë e madhe

Në Britanin e Madhe ka Shtatëqind mijë (700.000) student universiteti, prej tyre njëqind e katërmbëdhjetë mijë (114.000) në studime postdiplomike, të cilët janë të...

Të fundit