Ja cilat janë veturat më kursimtare

0
63

Kur duam të blejmë një makinë, përveç luksit, rehatisë dhe sigurisë, gjëja të cilës i kushtojmë më tepër rëndësi është fakti se sa ajo harxhon. Sidomos në këto kohë kur të gjithë qahen nga kriza, të qenit kursimtare është karakteristika më e rëndësishme për një automjet.

Ja disa nga makinat të cilat harxhojnë më pak dhe kanë arritur një numër rekord shitjesh:

Volkswagen Polo 1.2 TDI Bluemotion – Në 100 km harxhon 3.4 litër naftë.
Volkswagen Polo 1.4 TDI – Në 100 km harxhon 3.6 litër naftë.
Opel Corsa 1.3 CDTi EcoFlex – Në 100 km harxhon 3.6 litër naftë.
Seat Ibiza 1.4 TDI – Në 100 km harxhon 3.8 litër naftë.
Honda City 1.4 CVT – Në 100 km harxhon 6.3 litër benzinë.
Hyundai Accent Blue 1.4 CVVT – Në 100 km harxhon 6.3 litër benzinë.
Kia Rio Sedan 1.4 – Në 100 km harxhon 6.8 litër benzinë
Chevrolet Aveo Sedan 1.2 – Në 100 km harxhon 6.8 litër benzinë
Hyundai Accent Blue 1.6 CRDi – Në 100 Km harxhon 4.4 litër naftë
Renault Symbol 1.5 dCi – Në 100 km harxhon 4.5 litër naftë
Dacia Logan 1.5 dCi – Në 100 km harxhon 4.6 litër naftë
Chevrolet Aveo Sedan 1.2 – Në 100 km harxhon 5.5 litër benzinë
Kia Rio Sedan 1.4 – Në 100 km harxhon 5.8 litër benzinë
Renault Symbol 1.2 – Në 100 km harxhon 5.9 litër benzinë
Hyundai Accent Blue 1.4 CVVT – Në 100 km harxhon 5.9 litër benzinë
Mitsubishi Colt 1.3 – Në 100 km harxhon 5.0 litër benzinë
Nissan Micra 1.2 – Në 100 km harxhon 5.0 litër benzinë
Suzuki Swift 1.2 GL – Në 100 km harxhon 5.0 litër benzinë.

/Drita Islame/kohaislame