10.3 C
Pristina
Wednesday, April 24, 2024

Teoritë konspirative të krijuara nga AI që po vërshojnë TikTok

Më të lexuarat

Nga përbindëshat dhe vampirët tek asteroidët, një lëmsh dezinformimi…

Nga përbindëshat dhe vampirët tek asteroidët vrasës, përdoruesit e TikTok po hedhin teori konspirative të çuditshme për fundin e botës, paralajmërojnë studiuesit, në një tjetër tendencë dezinformimi në një platformë, fati i së cilës është në teh në Shtetet e Bashkuara.

Organizata jofitimprurëse Media Matters paralajmëroi në një raport për një prirje të re në të cilën përdoruesit e TikTok kërkojnë të fitojnë para nga videot virale me pretendime të pabaza se qeveria amerikane po kap ose mban fshehurazi monstra mitologjike si King Kong.

Është ilustrimi i fundit i dezinformatave që qarkullojnë në platformë, një çështje që ka munguar kryesisht në debatin e fundit politik mbi ndalimin e platformës kineze në SHBA për hir të sigurisë kombëtare.

Videot, shumë prej të cilave kanë miliona shikime dhe shpesh shoqërohen me muzikë të frikshme në sfond, shfaqin zëra të krijuar nga AI dhe ndonjëherë imitojnë personazhe të famshëm.

“Ne të gjithë ndoshta do të vdesim në vitet e ardhshme. A keni dëgjuar për këtë?”, thotë një zë që imiton podkasterin Joe Rogan në një video virale, në të cilën zëri vazhdon të paralajmërojë për një asteroid që vjen drejt Tokës dhe i referohet një zyrtari qeveritar, i cili rastësisht ka hasur në një hartë të quajtur mbaj sekret nga publiku.

Abbie Richards, një studiuese e dezinformimit të TikTok, tha se përhapja e teorive konspirative mund të jetë financiarisht e dobishme përmes Programit Kreativ të TikTok.

“Përmbajtjet inkurajuese financiarisht që janë shumë tërheqëse dhe të lira për t’u prodhuar krijon një mjedis që teoritë e konspiracionit të lulëzojnë,” shkroi Richards në një raport të Media Matters.

Por një zëdhënëse e TikTok këmbënguli se “teoritë e konspiracionit nuk janë të përshtatshme për fitim parash, as nuk janë të përshtatshme për rekomandime” në burimet e përdoruesve.

“Dezinformimi i dëmshëm është i ndaluar dhe ekipet tona të sigurisë heqin në mënyrë proaktive 95 për qind të tij përpara se të raportohet”, tha zëdhënësja. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit