19.1 C
Pristina
Wednesday, May 22, 2024

Shitjet globale të armëve, rritje dhe në 2021-shin

Më të lexuarat

Pavarësisht problemeve në zinxhirët e furnizimit të lidhura me pandeminë…

Pavarësisht problemeve në zinxhirët e furnizimit të lidhura me pandeminë, shitjet globale të armëve vazhduan të rriten vitin e kaluar, tha të hënën Instituti i Kërkimeve të Paqes në Stokholm (SIPRI).

Njëqind nga kompanitë më të mëdha të armëve në botë shitën armë të rënda dhe shërbime ushtarake me vlerë 592 miliardë dollarë në vitin 2021, sipas një raporti të SIPRI-t.

Kjo do të thotë një rritje prej 1.9 për qind krahasuar me një vit më parë.

Rritja është sërish më e lartë se në vitin 2020, por nën rritjen mesatare në katër vitet para pandemisë së virusit korona.

“Ajo që ne po shohim në të vërtetë është ndoshta një rritje më e ngadaltë se sa pritej shumë në shitjet e armëve në 2021,” tha Nan Tian, ​​bashkëautor i studimit.

“Ndikimi afatgjatë i pandemisë ka filluar me të vërtetë të shihet në kompanitë e prodhimit të armëve,” shtoi ai.

Problemet në lidhje me mungesën e fuqisë punëtore dhe furnizimin me lëndë të parë “ngadalësuan aftësinë e kompanive për të prodhuar sisteme armësh dhe për t’i dorëzuar ato në kohë,” thotë ai.

Deri më tani, shumica e pajisjeve të mbrojtjes vijnë nga korporatat amerikane, sipas të dhënave të SIPRI.

Dyzet kompani amerikane – duke përfshirë pesë të parat në renditje – së bashku përbëjnë 51 për qind të të gjitha shitjeve të armëve midis 100 korporatave më të mëdha.

Por midis pesë kompanive më të mëdha – Lockheed Martin, Raytheon Technologies, Boeing, Northrop Grumman dhe General Dynamics – vetëm Raytheon pati rritje.

Në të njëjtën kohë, shitjet e tetë kompanive më të mëdha kineze u rritën me 6.3 për qind në vitin 2021.

Kina është në vendin e dytë në shitjet totale të armëve, me një përqindje që është rritur ndjeshëm në 18 për qind, e ndjekur nga Britania e Madhe me 6.8 për qind dhe Franca me 4.9 për qind.

Pjesa gjermane ishte 1.6 për qind.

Ndikimi i agresionit rus në Ukrainë

Kompanitë evropiane, të cilat tani përfaqësojnë 27 nga 100 më të mëdhatë, kanë një rritje prej 4.2 për qind krahasuar me vitin 2020.

Me një rritje të vogël prej 0.4 për qind, Rusia kishte një peshë prej 3 për qind në shitjet totale, që janë të dhënat para pushtimit të Ukrainës.

Saktësisht se si agresioni rus kundër Ukrainës, i cili filloi në shkurt, do të ndikojë në shifrat globale ndoshta nuk do të dihet deri vitin e ardhshëm.

Por problemet e furnizimit ka të ngjarë të përkeqësohen me luftën në Ukrainë, veçanërisht sepse Rusia është një furnizues kryesor i lëndëve të para për prodhimin e armëve, thanë autorët e studimit, por edhe sepse konflikti ka çuar në një rritje të madhe të kërkesës. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit