2.5 C
Pristina
Thursday, December 1, 2022
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Kosovë

Këshilltari i lartë amerikan, Chollet: SHBA mbështet fuqishëm dialogun Kosovë-Serbi, të ndërmjetësuar nga BE-ja

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet e ka falënderuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për angazhimin siç tha konstruktiv në...

SHBA-të e mirëpresin marrëveshjen Kosovë – Serbi për targat

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë mirëpritur marrëveshjen e arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në lidhje me çështjen e targave ilegale, duke thënë se...

Arrihet marrëveshje për targat e automjeteve midis Kosovës dhe Serbisë në Bruksel

"Serbia do të ndalojë lëshimin e targave me akronimet e qyteteve të Kosovës dhe Kosova do të ndërpresë veprimet e mëtejshme në lidhje me...

Promovohet botimi i përkthimit të Kuranit në shqip nga Faton Osmani

Prishtinë, më 23 nëntor 2022 Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, në ambientet e saj ka promovuar sot përkthimin e Kuranit nga publicist dhe diplomati,...

E thotë hoxha prishtinali: Koha për Turqinë mes Kosovës dhe Serbisë

Ajo që s’thuhet ende mbi zgjidhjen përfundimtare të ngërçit të Dialogut Një prej hoxhallarëve të njohur të Kosovës, Hysamedin Abazi, ka thënë atë që pak...

Kurti shpalos detaje nga takimi në Bruksel, thotë se Borrell iu përshtat interesave të Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka folur sërish për takimin me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq në Bruksel. Kurti ka...

Situata në veri heq nga agjenda liberalizimin e vizave, e zhvendos më 30 nëntor

Propozimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, i cili parasheh lëvizjen e lirë jo më larg se data 1 janar e vitit 2024, u...

Takim urgjent sot në Bruksel ndërmjet kryenegociatorëve, deklaratat e Kurtit në Prishtinë dhe kritikat për njëanshmërinë e Borrellit dhe Lajçakut  

Të mërkurën në Bruksel pritet të jenë kryenegociatorët, zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq nga Serbia në përpjekje për të gjetur në zgjidhje për...

Kuzhinat humanitare popullore në Mitrovicë dhe Pejë ushqejnë çdo ditë nga 500 persona

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti”, përmes kuzhinave popullore në Mitrovicë dhe në Pejë, ushqen në baza ditore mbi 500 qytetarë të vendit me kushte jo...

Gazetari Stephan Israel: BE ka dështuar të jetë neutrale për shkak të Borrellit, i cili vjen nga Spanja, shteti që nuk e njeh Kosovën

Gazetari për çështje evropiane dhe të NATO-s, Stephan Israel, ka bërë ndërlidhjen e prejardhjes së shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell me dialogun. Në...

Të fundit