6.4 C
Pristina
Friday, April 19, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Kosovë

Pas orëve të gjata të maltretimit, lirohen kosovarët e ndaluar në kufirin Serbi-Kroaci

Mbi 300 qytetarë të Kosovës që  kishin mbetur të bllokuar në pikën kufitare Serbi-Kroaci, tashmë janë liruar. Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin njëri...

BE për ndalimin e autobusëve: Serbia ka shkelur marrëveshjen për lëvizjen e lirë

Bashkimi Evropian është i informuar për rastin e ndaljes së udhëtarëve dhe autobusëve nga Kosova nga autoritet e Serbisë dhe është duke ndjekur situatën...

Ndalimi i shtetasve të Kosovës në kufij nga Serbia, Oda Ekonomike Amerikane: Shkelje e qartë e dispozitave të marrëveshjes

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë ka shprehur shqetësimin e saj të thellë lidhur me veprimet e fundit të ndërmarra nga autoritetet serbe për të...

Ndalimi në kufij i shtetasve të Kosovës nga Serbia, Kurti: Shteti serb po hakmerret ndaj civilëve – po mbahen arbitrarisht edhe fëmijët, të privuar...

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka reaguar sot pasi Serbia ka ndaluar autobusë dhe vetura me shtetas të Kosovë në pikëkalimet kufitare me Kroacinë...

Faza finale e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës në muajin maj, çka dihet deri tash?

Me 131 vota për dhe 29 kundër Asambleja Parlamentare ka votuar pro anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës. Ky është një hap shumë i...

Braktisi Serbinë dhe zgjodhi të luante për Kosovën, mediat serbe sulmojnë futbollistin

Futbollisti Arton Zekaj kishte luajtur për U15, U16 e U17 të Serbisë. Ai vlerësohej si talent i madh dhe pas Partizanit të Beogradit dhe...

Kosova u bën thirrje qytetarëve të saj të shmangin “me çdo kusht” kalimin nëpër Serb

Autoritetet në Kosovë u kanë bërë thirrje qytetarëve që janë duke udhëtuar që të shmangin “me çdo kusht” kalimin nëpër territorin e Serbisë. Kjo thirrje,...

Drita jeshile për Kosovën në Asamblenë Parlamentare, deputetët që votuan kundër dhe procedurat tutje drejt anëtarësimit në Këshill të Evropës  

Republika e Kosovës të martën shënoi një moment historik pasi mori dritën jeshile nga Asambleja Parlamentare për anëtarësim në Këshillin e Evropës.  Fillimisht seanca nisi...

Haxhiu: Pas votimit pro Kosovës në Asamblenë Parlamentare Serbia po i mban të bllokuar disa autobusë të Kosovës

Sekretari i Zyrës ndërlidhëse të Kosovës në Serbi, Fatmir Haxholli ka bërë të ditur se në hakmarrje dhe nervozizëm absurd ndaj votimit të Asamblesë...

Në Medresenë “Alauddin” në Gjilan organizohen Garat e Kuranit me nxënës të Medresesë

 Në Medresenë “Alauddin” në Gjilan u organizuan Garat e Kuranit me nxënës të Medresesë. Nxënësit e paraleleve në Gjilan, Prishtinë dhe Prizren testuan...

Të fundit