17.7 C
Pristina
Thursday, May 30, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Bote

SHBA-të liberalizojnë marijuanën

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë hapur kafenetë e para ku mund të tymoset marijuanë për qëllime mjekësore. Kultivuesit e marijuanës do të...

Turqi: Operacioni anti-ryshfet kishte në objektiv zgjedhjet lokale 2014

Operacioni antikorrupsion dhe anti-ryshfet ishte një përpjekje atentatore ndaj procesit të zgjedhjeve (lokale), u shpreh Ministri i ri i Punëve të Brendshme, Efkan Ala,...

Japoni: Dhoma për falje në aeroport për vizitorët muslimanë

Për shkak të rritjes së numrit të turistëve dhe investitorëve muslimanë, autoritetet japoneze janë duke planifikuar që t’u krijonë më shumë lehtësi miqve muslimanë,...

Kanadë: Prezantohet uniforma e re për policet myslimane

Në qytetin Edmonton është prezantuar uniforma e re për policet muslimane pjesë përbërëse e të cilës është edhe e hixhabi. Për të treguar shumëllojshmërinë...

Kina lehtëson zyrtarisht politikën “1 fëmijë”

Ligjvënësit e lartë në Kinë kanë miratuar një rezolutë që lehtëson politikën për një fëmijë të vetëm, raporton agjencia e lajmeve “Xinhua”. Një komitet...

Bashkimit Evropian të krijojë CIA-n e vet?

Komisionerja e BE-së për Drejtësinë Viviane Reding në fund të vitit 2013 e ka konsoliduar akoma dhe më fort mendimin se BE-ja ka nevojë...

Erdogani riformaton qeverinë

Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan, ka njoftuar një riformatim masiv të qeverisë së tij, pasi tre ministra dhanë dorëheqjen për shkak të hetimeve për...

Turqia prodhon avionin e saj stërvitor

Së shpejti fillon prodhimi në seri i gjeneratës së re avionit të fluturimeve stërvitore HÜRKUŞ-B. Sot u nënshkrua edhe kontrata për prodhimin seri në...

Obama përdor veto kundër Senatit nëse duan sanksione kundër Iranit

Shtëpia e Bardhë tha se një projekt-ligj i ri me sanksione kundër Iranit do të minojë përpjekjet për të arritur zgjidhje paqësore për çështjen...

Mijëra të vrarë në Sudanin e Jugut

Mijëra persona kanë mbetur të vrarë si rezultat i dhunës një javore që ka përfshirë Sudanin e Jugut, konfirmoi për informoi "BBC"-në, Toby Lanzer,...

Të fundit