10.1 C
Pristina
Thursday, September 28, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Personalitete

Një shembull i rrallë

Mediat nuk e pasqyrojnë sepse kjo zonjë nuk është Rita Ora e as Dua Lipa! Për ata që nuk e njohin, kjo zonjë është...

I riu serb pranon Islamin te hoxha Shefqet Krasniqi

Media në Kosovë, tërbim nga një frazë në aktin e konvertimit Një valë tërbimi ka kapluar një pjesë të medias kosovare, të atyre që njihen...

SULLTAN MEHMETI II FATIHU – (Sipas Giorgio Guillet)

Në librin “Historia e Mbretërisë së Mehmetit II, perandor i turqve”, botuar në Napoli në 1771, autori shkruante se emrin e Sulltan Mehmetit II...

Rima, siriania që ndjek ëndrrat e saj me një këmbë

E bllokuar nën rrënoja e tërmetit për gati dy ditë, u detyrua të zgjidhte mes jetës dhe gjymtyrëve Me buzëqeshjen e saj të ndritshme si...

Lamtumira e fundit: Sinead O’Connor varroset si muslimane

Trishtim dhe lot në fytyrat e miqve dhe fansave të këngëtares së famshme, kthyer në Islam Qindra njerëz u mblodhën të martën, më 8 gusht,...

Vitisë i shtohet edhe një hafiz i Kuranit!

Nxënësi i Medresesë Bajram Ukshini e përfundoi nxënien përmendsh të Kuranit Fisnik. Bajrami memorizimin e Kuranit e filloi tek Dr.Bali Sadiku më 17. 5. 2021...

Haxhi Ymer Lutfi ef. Paçarizi – shqiptari nga Prizreni që ka shkruar në gjuhën arabe

HyrjeDuke qenë se gjuha arabe është gjuhë e Kuranit dhe duke qenë se Kurani është burimi themelor dhe kryesor i fesë dhe...

Ish këngëtarja e njohur e konvertuarë në Islam Sinéad O’Conner vdes në moshën 56-vjeçare

Sinéad O’Conner, këngëtarja irlandeze me famë botërore e cila u konvertua në Islam në vitin 2018, ka ndërruar jetë në moshën 56-vjeçare. Në një deklaratë,...

Ekskluzive: Kompania e Berat Buzhalës përfitoi 437 mijë euro përgjatë viteve, vetëm nga Telekomi i Kosovës në emër të “marketingut”

“Biznisgazetari” Berat Buzhala në dy vitet e “Biznisgazetari” Berat Buzhala në dy vitet e fundit i ka ndezur motorët e propagandës dhe keqinformimit të opinionit...

Miliarderi mysliman kthen ndërtesën ikonike në qendër të Londrës në xhami

Një miliarder mysliman ka fituar lejen për të transformuar në xhami një monument të rëndësishëm të vendosur në qendrën e Londrës. Miliarderi Asif Aziz, i...

Të fundit