5.9 C
Pristina
Monday, March 4, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Personalitete

Një shembull i rrallë

Kjo zonjë nuk është Rita Ora e as Dua Lipa, por është shkenctarja shqiptare e mjeksësisë bërthamore, Prof.Dr. Egesta Lopci gjatë një Konference vjetore...

Zombie… E vërteta e mbuluar nga mediat!

Vazhdimisht filmat e Holliwood e paraqesin Zombie-n si një gjysmë njeri që masakron njerëzit dhe e shohim atë në filmat horror. Por a e...

KALOI EDHE NJË PISHTAR

KALOI EDHE NJË PISHTAR Vdekja e dr Rexhep Bojës konfirmoi edhe një herë të vërtetën e (gjithë)njohur se disa jetojnë pa bërë zhurmë, ndërsa gjëma...

Ju njoftojmë se ka ndërruar jetë Dr. Rexhep Boja, ish Myfti i Kosovës.

Lusim Zotin që të jetë prej banorëve të xhenetit!Po kush ishte Rexhep Boja?Dr. Rexhep Boja ka lindur më 20.06.1946 në fshatin Kërrnicë (Klinë) të...

Një shënim shumë me vlerë nga një hoxhë Boshnjak për shejh Albanin

Një shënim shumë me vlerë nga një hoxhë Boshnjak dhe autori i Ilmihalit të parë në gjuhën boshnjake dhe e përkthyer në gjuhën shqipe...

KBI do të restaurojë xhaminë dhe mejtepin e Mulla Idriz Gjilanit në Dunav

“Këshilli i Bashkësisë İslame (KBI) në Gjilan në kuadër të angazhimit të saj për mbrojtjen e monumenteve dhe trashëgimisë kulturore islame në komunën tonë,...

Hafiz Ibrahim Dalliu (1878- 1952) atdhetar, fetar, mësues, publicist e përkthyes

Ibrahim Dalliu lindi në Tiranë, në vitin 1878, në një familje me tradita fetare islame. Si fëmijë u edukua në frymën fetare të familjes...

Hoxha i pathyeshëm edhe në burg – Mulla Ferat Efendi Hirda

“Derisa Mulla Ferat Efendi Hirda (1914-1988, nga fshati Nikushtak i Kumanovës, Allahu e mëshiroftë) e vuante burgun (nga ana e pushtetit komunist), udhëheqësi i...

MË I MIRI PREJ JUSH

Nuk e kam takuar personalisht, por sa herë është zënë në gojë emri dhe puna e tij, i kam marrë shumë lakmi. Dhe, derisa...

Trudeau: Pse jam i zhgënjyer si katolik

Kisha Katolike duhet të marrë përgjegjësinë për drejtimin e një numri shkollash për të asimiluar popullsinë autoktone, tha kryeministri kanadez Justin Trudeau, pas zbulimit...

Të fundit