25.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Arkiva historike

Tentimi për vjedhjen e trupit të Profetit Muhamed në varr

Gjatë historisë ka pasur disa tentime për ta vjedhur varrin e pejgamberit a.s. tentimi i parë ka ndodhur në shekullin e pestë hixhrij kur...

Si është manipuluar historia e shqiptarëve ndër dekada

Nga: Prof. James Pettifer (Oxford University) Si është manipuluar historia e shqiptarëve ndër dekada Historia është se si ne e shohim veten në të kaluarën. Në...

A e dinit këtë për kishën e Ringjalljes në Jeruzalem!?

Kur kalifi mysliman, Omer ibnul Hatab mori në dorëzim çelësat e qytetit të shenjtë Kuds (Jerusalem), gjë e cila simbolizonte përkujdesin për qytetin, peshkopi...

Çamëria dhe Janina e vaditur me gjakun e mijëra dëshmorëve

Çamëria dhe Janina në vitet 1912-1922, është një libër i shkruar nga historiani Ibrahim D. Hoxha. Përveç ushtrisë turke, e cila brenda radhëve të...

Thënja kombëtare e Ataullah Hoxhës ( Ataullah ef. Kurtishi)

“Mos më daltë shpirti pa e pa flamurin Shqiptar duke valëvitur në kalanë e Shkupit” Ataullah ef. Kurtishi, krahas aktivitetit për krijimin e kuadrit të...

75 vjet më parë, ja si vdiq Faik Konica(FOTO)

Nga Ilir Ikonomi Meqenëse 15 dhjetori shënon 75-vjetorin e vdekjes së Faik Konicës, po ju paraqes disa foto që i bëra apartamentit në Uashington DC...

Vajzat myslimane të Korçës, në shkollë që 500 vjet më parë: shkëlqyen tek ajo amerikane të vashave

Nga Vepror Hasani Vajzat myslimane e frekuentuan shkollën amerikane të vashave që nga dita e parë e çeljes së saj në Korçë, më 23 tetor...

Fjalimi brilant dhe i pakohë i Charlie Chaplinit

Ky fjalim konsiderohet si një prej fjalimeve më të fuqishëm në histori. Pjesë nga filmi “Diktatori i Madh” nga Çarli Çaplin. Duke marrur parasysh referencat anti-naziste...

Historia e agjentit të CIA-s, që u kap rob dhe u pushkatua me shumë grekë tjerë nga regjimi i Enverit

Më poshtë mund ta lexoni historinë e 23-vjeçarit Nikos Akrivojanis, të pilotit grek që u ul me aeroplanin e tij afër qytetit të Sarandës...

Misteri i pasurisë marramendëse që la pas Ali Pashë Tepelena

Kur flasim për misteret më të mëdha shqiptare të bien në mendje shumë histori dhe legjenda, shumë prej tyre të trilluara, por ka dhe...

Të fundit