22 C
Pristina
Saturday, May 25, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Arkiva historike

Letra e fundit e Adem Jasharit

Dëshmia historike e një letre, dërguar nga Drenica. Në arkivin e Lëvizjes Popullore të Kosovës dhe të UÇK-së ruhen mjaft dëshmi që kanë lidhje me...

Dalin në dritë kujtimet e firmëtarit të Pavarësisë, Hajredin bej Cakrani

Pas 105 vjetësh dalin në dritë kujtimet e një prej firmëtarëve dhe delegatit të Pavarësisë, Hajredin Bej Cakrani për gjithçkatë që ndodhi përpara dhe...

Zyber Hallulli, babai i jetimëve’, KMSH, dokumentar për kryebashkiakun e parë të Tiranës

Në 100 vjetorin e çeljes së “Strehës Vorfnore” në Tiranë dhe 90 vjetorin e ndarjes nga jeta të Zyber Efendi Hallullit, KMSH sjell për...

Mobiliteti shoqëror i krerëve fetarë myslimanë te shqiptarët

Mobiliteti shoqëror i krerëve fetarë myslimanë te shqiptarët (jashtë kufijve etno-shekullarë të shqiptarizmës) nga KUSHTRIM SHEHU Gjakovë Abstrakt Kombi shqiptar, në kuptimin e kombit politik është produkt i periudhës...

Vjenë (1912): “Ja ç’kërkojmë ne shqiptarët”

Nga Aurenc Bebja Francë – 6 Nëntor 2017 Gazeta franceze, “Journal des Débats Politiques et Littéraires”, ka botuar të martën e 26 nëntorit 1912, në ballinë,...

Foto e rrallë e ngritjes së flamurit në Shkodër në 1913-ën

Një foto e rrallë është publikuar sot nga ngritja e flamurit shqiptar në Shkodër në vitin 1913. Siç edhe e përshkruan historiani Kastriot Dervishi...

Kush e vrau Rexhën në grazhdin e kalit?

“Sipas burimeve të sigurta historike, kjo ngjarje ka ndodhur disa vite para Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, në afërsi të Medvegjës, ku për qëllime trashëgimie...

Origjinali i zhdukur i Aktit të Pavarësisë, enigma e pazgjidhur e 28 Nëntorit

Ndoshta jo të gjithë e dinë por dokumenti origjinal i shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë në 28 nëntor 1912 rezulton i zhdukur. Versioni që qarkullon...

Kjo është ndihma e Sulltanit Abdulhamitit II për Kongresin e Manastirit

Mbajtjen e Kongresit të Manastirit e financoi Sulltani me 100 lira që i bien diku rreth 400.000 mijë dollar Historis e shtrembëruar shqiptare na mëson...

David George Hogarth për Profetin Muhamed

David George Hogarth në librin “Historia e Arabisë”, veç të tjerash thotë: “Muhamedi a.s. është i vetmi, ndër njerëzit më të shquar të njerëzimit,...

Të fundit