30.6 C
Pristina
Monday, June 17, 2024
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Arkiva historike

Njeriu që ndërtoi xhaminë e parë të Londrës

Haxhi Muhamed Doli ishte biri i babait skocez dhe nënës malaje, i lindur në Afrikën e Jugut më 1846. Ai hapi xhaminë e parë në...

E frikshme! Traktati i fshehtë i Londrës 1915 kishte hartuar zhdukjen e Shqipërisë

Biblioteka e Kongresit Amerikan, publikon hartën famëkeqe të Traktatit të fshehtë të Londrës, – 26 prill të vitit 1915 – , i cili kishte...

Hoxha shqiptar që ia msheli gojën komunistit

Ripost, sa per ta kujtuar njeriun e mire hafiz Pijazitin, Zoti e meshirofte! Plepi dhe kungulli Hafiz Pijaziti, të gjithë e njihnim me këtë emër, ishte...

95 vjet nga themelimi i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë

Shqiptarët myslimanë patën një rol të padiskutueshëm dhe vendimtar në formimin e shtetit shqiptar. Parime të tilla si besa, mikpritja, bujaria, harmonia dhe bashkëjetesa...

Si u hap Xhamia e parë në Londër dhe sa musliman kishte atje në vitet 1900? (FOTO)

Kur lexoni për historinë e xhamive në Evropë, do të befasoheni nga Xhamia e parë e Londrës. Ajo njihet si St Regent’s Park Mosque,...

Betimi ekstremist e gjakatar i jesuiteve te Vatikanit!

Betimi ekstremist i jezuiteve te Vatikanit, eshte nje dokument origjinal qe eshte pershkruar me hollesi ne njerin prej rekordeve te Kongresit Amerikane (63), sezioni...

Gollodomor: Historia e fjalës së panjohur, që la miliona të vdekur në më pak se një vit

Gollodomor. Emër që sugjeron përpos një enigmë, një zot pagan dhe për rezonancë e vendos më shumë tek e mira sesa tek e keqja....

Historia e panjohur e vrasjes së Çerçiz Topullit nga ushtarët malazezë dhe roli i grekëve

Nga Roland Qafoku Çerçiz Topulli mund të ishte edhe simboli i ushtarit të panjohur i rënë në luftë për pavarësi. Nuk ka një të dytë...

Gogoli i “Fondamentalizmit Islamik” në Shqipëri – Ridvan Hoxha 1999

Kohët e fundit në masmediat shqiptare është spekulluar shumë për një fenomen të ri në jetën e përditshme të kombit shqiptar - atë të...

Kontributi i myslimanëve në letërsinë shqiptare

Kur flasim për kontribut të myslimanëve kemi për qëllim një kontribut gjithëpërfshirës, i cili nuk minimizohet vetëm në letërsinë tonë, por është një kontribut...

Të fundit