14.7 C
Pristina
Monday, September 20, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Arkiva historike

Telegrami i Enver Hoxhës nga Beogradi: Të punohet tërë natën që të bëni flamuj të Jugosllavisë, bërtitni “Rroftë mareshali Tito”

Nga: Kastriot Dervishi Më 23 qershor e deri më 2 korrik 1946, kryeministri i Shqipërisë Enver Hoxha vizitoi Jugosllavinë. Në përfundim të vizitës, më 1...

Wesley Clark: Jam krenar për popullin e Kosovës i cili luftoi për liri dhe këmbënguli për të krijuar një vend demokratik

22 vjet më parë, NATO filloi një fushatë ajrore kundër ish-ushtrisë dhe policisë Jugosllave. Për 78 ditë NATO sulmoi federatën e atëhershme Jugosllave për...

Jusuf Gërvalla i shkruante nënës: Dije se krejnia jote përballë fërfllazës së sotme, asht helmi ma i fortë për anmikun

Në shtator të vitit 1980, Jusuf Gërvalla ishte larg nënës së tij. Dashuria e pastër e saj megjithatë e ka shoqëruar Jufusin në udhëtimet,...

Rrëfimi i tmerrshëm i nipit të ish-Kryeministrit: Si e hodhi babai foshnjën e tij nga shkëmbi me urdhër të Mehmet Shehut

DASHNOR KALOÇI/ Kjo është historia e panjohur e familjes së ish-Kryeministrit shqiptar, Mehmet Shehu, që nga periudha e Monarkisë së Zogut dhe gjatë viteve...

Hafiz Ibrahim Dalliu, arrestimi, akuzat e rreme dhe dënimi

Hafiz Ibrahim Dalliu në hetuesi, viti 1947 Nga Kastriot Dervishi Në vitin 2008 krejt rastësisht kam gjetur foton e hetuesisë së Hafiz Ibrahim Dalliut, e cila...

“T’u bëfshin gjarpër në mushkëri të mirat tona”

Djali i një familjeje arratiset në Jugosllavi. Si plot raste, jugosllavët që bashkëpunonin ngushtë me regjimin e Enverit, e kthejnë në Shqipëri. Familja e...

142 vjet nga formimi i Lidhjes së Prizrenit

Sot mbushen 142 vjet që kur më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Lidhja Shqiptare e Prizrenit në historinë...

Dokumenti: “Enver, mos na e prish xhaminë e Ballijes, se ndryshme do vijmë në Tiranë dhe…”/ Letra kërcënuese e besimtarëve elbasanas në 1965-ën

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon një dokument arkivor të nxjerrë nga fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së që i përket vitit 1965, kur regjimi komunist i...

Shkrim i vitit 1880, për Lidhjen e Prizrenit

“Le Siècle” ka botuar, të dielën e 27 qershorit 1880, në faqen e dytë, shkrimin e gazetës austriake “Neue Freie Presse” në lidhje me...

Vrasja e parë politike e komunistëve, në prag të një xhamie: si iu morr jeta hoxhë Selim Brahjas me djalin partizan

“Vrasja e hoxhës së Saukut, Selim Brahja me 30 gusht 1943, prej komunistëve, vetëm pak ditë pas Konferencës së Mukjes, njihet si vrasja e...

Të fundit